Циципас нанесе първа загуба на Джокович от началото на септември насам

Циципас спря победната серия на Ноле.

За последно Новак Джокович загуби в тура на 2 септември от Стан Вавринка на Откритото първенство на Съединените щати. Оттогава Ноле записа поредица от седем поредни успеха без загубен сет в Токио и Шанхай. Стефанос Циципас обаче спря световния номер 1 на четвъртфиналите в китайския град след успех с 3:6, 7:5, 6:3 за повече от два часа игра.

Джокович започна с ранен пробив и поведе с 3:0 в резултата. В седмия гейм Джокович имаше известни проблеми на свой сервис и трябваше да спасява брейкпойнт, но лидерът в световната ранглиста се справи и се доближи до спечелването на първата част при 5:2. При 5:3 Ноле сервираше за сета и с гейм на 30 изпълни задачата.

В първите пет гейма на втората част нямаше дори точка за пробив, но след това Джокович отрази два брейкпойнт при 15:40, за да се пребори за 3:3. След това отново сервиращите печелеха безпроблемно подаванията си до 6:5 за гръка. Сервирайки за влизане в тайбрек, Джокович се пропука и Циципас изравни резултата в сетовете.

В решаващия трети сет Джокович трябваше да се измъква от 0:40 в четвъртия гейм и в крайна сметка не издържа. Циципас проби, а след това затвърди брейка лесно за аванс от 4:1. При 5:3 Циципас сервираше за победата и поведе с 40:0. Джокович отрази първите два мачбола, но при третия се предаде и младият грък постигна една от най-големите победи в кариерата си.

На 1/2-финалите Циципас ще играе с поставения под №3 Даниил Медведев (Русия). Финалистът от US Open се справи в два сета с италианеца Фабио Фонини (№10) - 6:3, 7:6 (4).