Няма място за отстъпление! Страхотен Григор се класира на 1/4-финал

Григор изигра страхотен мач срещу Кирьос.

Полуфиналистът от миналата година на Australian Open Григор Димитров елиминира голямата надежда на домакините Ник Кирьос със 7-6(3) 7-6(4) 4-6 7-6(4) в 1/8-финален мач пред пълните трибуни на Rod Laver Arena. Преди срещата австралиецът многократно показа колко мотивиран е да се докаже пред домашна публика, но световният №3 напълно го неутрализира.

На 1/4-финал Григор ще играе с Кайл Едмънд, срещу когото води с 2-0 победи в общия баланс, като последният успех дойде този сезон на 1/4-финал в Бризбън.

Григор направи две двойни грешки в откриващия гейм на двубоя, но не предостави възможност за пробив пред противника си – 1-0.

Кирьос видимо играеше с огромно самочувствие, когато подава, но световният №3 го респектира в шестия гейм при 15-15, пласирайки дълбок ретур след късо движение. Последва двойна грешка на австралиеца за 15-40. Ник се добра до дюс, отрази нова опасност и накрая отново намери сервиса си, за да изравни – 3-3.

Логичната развръзка бе тайбрек, до какъвто се и стигна. В него при 1-0 точки Димитров пласира дълбок апроуч към бекхенда на Ник и с воле уинър реализира първия минипробив – 2-0.

Шампионът от Лондон много интелигентно на моменти се оставяше да бъде атакуван, виждайки, че опонентът му пропуска. Българинът взе нова точка от посрещане за 5-2, но после загуби такава. Напрежението все пак бе върху Кирьос, който при 3-6 направи двойна грешка и Димитров спечели сета – 7-6(3).

В началото на втория сет световният №3 показа колко добре може да чете играта и намали скоростта на ударите си, виждайки, че така те стават по-неудобни за австралиеца. В четвъртия гейм първият сервис на Григор спря да влиза и се стигна до изоставане 0-30, но Димитров се справи – 2-2.

Първата ни ракета непрекъснато миксираше посоката и скоростта на ударите си, вместо да влиза в темпови разигравания, а това даде резултат. В седмия гейм Кирьос изостана 15-40, а на брейкбола тръгна безидейно към мрежата и изкара воле – 3-4. Григор затвърди със сервис гейм на нула, но в десетия гейм допусна рибрейк – 5-5.

Това по никакъв начин не повлия психически на световния №3, който остана позитивен и запази тактическа дисциплина. Стигна се до нов тайбрек, в който Григор бе изключително уверен и се наложи – 7-6(4).

Шампионът от Лондон изпусна брейкбол във втория гейм от третия сет, а в петия изостана 15-40 и не успя да извади частта – 2-3. Световният №17 започна много енергично следващия гейм и затвърди – 4-2.

До края Ник държеше нещата под контрол и не остави шанс на опонента си – 6-4.

Емоциите властваха в началото на четвъртия сет, като първо австралиецът извади гейм за 2-2, след като неутрализира два брейкбола. В следващата част пред точка за пробив се изправи и Григор, но запази хладнокръвие и в употреба му влезе началният удар, за да се справи – 3-2.

Димитров предприе решителната крачка в осмия гейм, когато притисна Кирьос и го проби за 5-3. После сервираше за място на 1/4-финалите, но допусна рибрейк. Миналогодишният финалист бързо се отърси от изпуснатата възможност и си гарантира поне тайбрек, до какъвто се и стигна. А Григор отново триумфира със 7-6(4)