Пиронкова се бори до последната точка, но отпадна драматично в Нотингам

Първата ни ракета обаче осъществи моментален рибрейк и бързо се върна в ритъм. В десетия гейм тя сервираше за оставане в мача, като при 30-15  пресили удар. После игра на втори сервис и сбърка сечен форхенд, което донесе мачбол на опонентката й, а Шафаржова се възползва. Снимка: Getty Images
Първата ни ракета обаче осъществи моментален рибрейк и бързо се върна в ритъм. В десетия гейм тя сервираше за оставане в мача, като при 30-15 пресили удар. После игра на втори сервис и сбърка сечен форхенд, което донесе мачбол на опонентката й, а Шафаржова се възползва.

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова изигра силен двубой срещу шампионката на двойки от Australian Open и Ролан Гарос Луцие Шафаржова, но много малко не й достигна, за да я отстрани  в оспорван 1/4-финален мач от турнира в Нотингам, отпадайки 3-6 6-0 4-6.

Първата ни ракета извади труден трети гейм, в който допусна две двойни грешки, а в четвъртия дойдоха и първите й възможности да пробие. Тогава при 30-30 Луцие направи необмислено излизане на мрежата и българката я наказа с минаващ удар. Чехкинята отрази брейкбола, но следващото разиграване пресили форхнед, което донесе нов  брейкбол на Пиронкова.  Шафаржова обаче спаси и втората опасност и изравни 2-2.

В следващата част двете докараха точките до дюс, а после Пиронкова отлично извади от баланс опонентката си с дълбок удар, но пласира форхенд в мрежата. На брейкбола Шафаржова взе предимство в разиграването, прати българката далеч зад основната линия и навлезе навътре, за да завърши.

Световната №44 затвърди и пропусна три топки за двоен брейк. После в привидно рутинен сервис гейм шампионката от Париж пропиля аванс от 40-0, а накрая направи двойна грешка, носейки топка за рибрейк на Пиронкова. Луцие отрази опасността, но след бекхенд в аут се изправи пред нова, като този път бекхендът й по диагонала бе точен. Накрая чехкинята намери началния си удар и взе подаването си – 5-3.

Цвети сервираше за оставане в сета, но  при 0-30 направи двойна грешка, а пропуск от форхенд прати частта по посока на опонентката й.

Българката бързо забрави лошите си моменти досега в  мача и се мобилизира след почивката, повеждайки 2-0. На съвсем друга вълна бе чешката тенисистка, която продължи да е колеблива и изостана 15-40 в подаването си, а на първата точка за двоен брейк пресили форхенд – 0-3.

В петия гейм Цвети дръпна 40-0, като опонентката й намали пасива си с ас. На втория брейкбол Шафаржова изстреля бекхенд уинър по диагонала, но заради непредизвикана грешка от форхенд се изправи пред опасността да получи „геврек“ в сета – 0-5, което се и случи.

Българката започна превъзходно след подновяването на играта и поведе 40-15 от посрещане. Шафаржова се справи с първата точка за пробив, но просто нямаше шанс за нещо повече в следващото разиграване, когато Цвети я разходи по основната линия и с неспасяемо драйв воле реализира брейкбола.

126-ата в света покачи на 2-0, но изтърва аванса си. В шестия гейм Пиронкова заличи три поредни брейкбола и взе предимство, но не успя да материализира геймбола, а след това направи двойна грешка. На поредната точка за пробив българката пласира стоп воле в мрежата – 2-4.

Първата ни ракета обаче осъществи моментален рибрейк и бързо се върна в ритъм. В десетия гейм тя сервираше за оставане в мача, като при 30-15  пресили удар. После игра на втори сервис и сбърка сечен форхенд, което донесе мачбол на опонентката й, а Шафаржова се възползва.