Пиронкова отпадна в Бирмингам

Мачът започна прекрасно за Пиронкова, но българката отпадна след трисетова битка

Цветана Пиронкова напусна турнира "Aegon Classic" в Бирмингам след поражение от поставената под №4 в основната схема Анджелик Кербер с 4-6 6-2 4-6. Първата ни ракета имаше добри спомени срещу тази съперничка, след като успя да я победи на финала в Сидни през 2014 г. за единствената си титла на ниво WTA, но днес не успя да се справи с десетата в световната ранглиста.

Мачът започна прекрасно за Пиронкова, която спечели подаването си на нула, след което проби, завършвайки гейма с чудесен лоб. Кербер обаче осъществи моментален рибрейк и изравни за 2-2. Серията ѝ продължи с трети пореден гейм, в който с чудесна комбинация от къса топка и последващ лоб си гарантира нови два шанса за пробив и от втория опит успя.

Цвети показа борбен дух, след като измъкна гейма на германката от 30-0 за 3-3, но след това отново бе неубедителна на свой сервис и това реши първата част. Кербер допусна две грешки от форхенд и изостана с 15-30 в десетия гейм, но Пиронкова не успя да се възползва от шансове си, след като първо сгреши при опит за уинър по правата, а след това изкара форхенда си в аут. Бълкарката намери сили да отрази сетпойнта, но Кербер спечели следващите две точки, а с тях и откриващия сет.

Втората част започна огледално на първата, но събитията се развиха по значително по-позитивен за Цвети начин. Тя взе откриващия си гейм на нула, след което проби. При резултат 30-15 в полза на Пиронкова в третия гейм мачът бе прекъснат заради дъжд. Това обаче не разби ритъма на Цвети, която след паузата затвърди за 3-0.

Нататък пловдивчанката играеше със самочувстие и не позволи на световната №10 да се добере до нито една точка за връщане на брейка. Нещо повече - след като поведе с 5-2, първата ни ракета осъществи още един пробив, възползвайки се от поредица от грешки на Кербер и изравни сетовете.

За съжаление обаче Пиронкова не успя да продължи устрема си и в решителната част. Българката показа характер, отразявайки два брейкбола още в първия гейм, но четвъртата поставена продължава да търси така вежния брейк и успя да го осъществи за 3-2, след което затвърди с лекота и вече бе много по-близо до третия кръг.

Психологическото предимство бе на страната на Кербер, която се опита максимално да се възползва от него, достигайки до 0-30 в седмия гейм, но Цвети нямаше намерение да се предава и затвори подаването си с ас за 3-4. Развръзката настъпи минути по-късно. Пиронкова запрати форхенд в мрежата, давайки мачбол при 40-30 на германката в десетия гейм, след което тя приключи двубоя. Поставената под №4 ще играе с Йелена Янкович в следващия кръг.