България се върна в играта за купа "Дейвис"

След огромна битка в пет сета и множество обрати Алекснадър Лазов и Тихомир Грозданов победиха днес в мача на двойки. Изходът от сблъсъка ни с Унгария ще стане ясен утре след двубоите на сингъл

Александър Лазов и Тихомир Грозданов ни накараха да повярваме, че обратът срещу Унгария е възможен, след като днес играта им олицетворяваше в пълна степен отборния дух, който печели мачовете в купа "Дейвис".

Дуото ни загуби първия сет срещу Мартон Фучович и Левенте Годри, но просто отказа да се предаде и вля живот на мечтата ни за първи път от 1988-а а да влезем в I група на Евро-африканската зона със сладък триумф за 2-6 7-6(3) 6-4 4-6 6-1. По този начин резултатът в серията е намален до 1-2 победи и всичко ще се реши в битките на сингъл в неделя.

Българите излязоха на корта с ясната идея, че само победа ще съживи шансовете ни за класиране в I група на Евро-африканската зона и първи се поддадоха на напрежението. При 1-2 и 30-30, Фучович насочи мощния си форхенд, който помним от вчерашния разгром срещу Димитър Кузманов, право в лицето на Грозданов и така се добра до брейкпойнт. Лазов пък го материализира с двойна грешка.

До края на сета сервисът на световния №425 определено беше слабото звено в стратегията на двойката ни и се пропука още веднъж за 2-6. В този гейм Лазов направи две непредизвикани грешки и добави двойна на сетбол. В почивката Пол Макнами слезе при двамата ни тенисисти, за да се намеси с тактически указания. Бившият №1 в света на двойки помага на отбора ни като консултант, а съветите му заедно с тези на капитана Тодор Енев дадоха резултат, защото българите определено възстановиха баланса на силите във втората част.

Лазов за първи път в мача удържа подаването си и видимо набираше самочувствие. При 3-3 Годри изигра колеблив сервис гейм, а Грозданов се възползва от позиционна грешка на съперника, за да направи 30-40. Унгарецът се огъна под напрежението и подпечата пробива за нашите с двойна грешка. Лазов изигра разсеяно следващите няколко точки и даде на гостите преднина от 0-40, само че демонстрира страхотен характер и със серия от хладнокръвни сервиси затвърди за 5-3.

Нататък обаче, националът ни пропусна да завърши лесно воле, сбърка още веднъж на мрежата, допусна грешка в позиционирането си и изведнъж гостите получиха нови три възможности за рибрейк при 4-5. Грозданов пък допусна двойна грешка още при първата и преднината ни бързо се изпари.

По още едно разменено подаване означаваше, че е време за тайбрек, в който Лазов изригна с уинър от форхенд и ни даде преднина от 3-1 точки. Нашите бързо я увеличиха до 6-1 и уверено затвориха сета със 7-3. И вместо да се надградят над психологическата победа, българите бързо изостанаха с 0-40 и макар да се добраха до равенство, двойна грешка и воле в аут на Грозданов подарих ранния пробив на унгарците в третия сет.

Дуото ни отговори скоростно с рибрейк за 2-2, а сервисът на Фучович постепенно отслабване като сила и точност. Именно от този факт се възползваха Лазов и Грозданов, за да нанесат решителен удар с пробив за 6-4. Като под индиго от третата част, националите ни допуснаха брейк на старта на четвъртия, само че този път гостите го дублираха за 5-2.

Българите обаче отказаха да предадат сета и се добраха до цели четири възможности да намалят изоставането си, като при последната Годри направи грешка с краката при втори сервис. Унгарците не допуснаха още един обрат и с гейм на нула си осигуриха 6-4 и вкараха битката в пети сет.

В него българите за трети път поред допуснаха пробив в откриващия гейм, само че този път отговориха мощно с обрат от 0-1 до 4-1. Особено ключов беше вторият брейк за 3-1, при който Лазов смая унгарците с още един прехвърлящ удар от форхенд за 15-40, а след това Годри се изкара втория си сервис на метър в аут. Нататък националите ни пречупиха волята на съперниците и прекрачиха финалната линия с категоричното 6-1.