Надал отново спря Григор след гладиаторска битка

Григор и Надал се срещат за деести път.

Почти девет месеца след епичния полуфинал в Мелбърн, Рафаел Надал и Григор Димитров пак изиграха великолепен мач, но за съжаление отново Матадора се поздрави с победата. След 6-3 4-6 6-1 световният №1 отне възможността на Григор за втора поредна година да играе на финал на силния турнир China Open. Така българинът остава с една победа от 10 мача срещу именития си съперник.

Григор започна мача сковано, а от другата страна на мрежата Надал демонстрираше агресия още от първите разигравания. Матадора взе първите си две подавания на нула за 2-1, след което проби. Димитров направи двойна грешка за първия брейкбол в мача за 30-40, след което не издържа на канонадата от форхенди на Матадора и изкара бекхенд в аут.

В седмия гейм Григор пропусна отлична възможност да навакса пробива изоставане. Водещият ни тенисисист си осигури два шанса при 15-40, но с прецизна къса и уинър от бекхенд Рафа оцеля, след което взе подаването си – 5-2. С гейм на нула българинът се задържа още малко в сета, но на свой начален удар световният №1 го приключи с 6-3 след малко повече от половин час на корта.

Началото на втората част бе възможно най-неприятното за Димитров, който бе много колеблив и допусна пробив на нула. Вторият гейм премина през дюс, но не и през възможност за Григор да осъществи рибрейк. Надал стигна до нови два шанса да пробие в третия гейм, но първата ни ракета се измъкна благодарение на сервиса си.

В четвъртия гейм проблесна надеждата, след като Димитров измъкна гладиаторско разиграване за 30-40, но след това не успя да намери отговор с ретурите си на началния удар на световния №1 – 1-3. Григор не се отказа и най-после проби подаването на Надал в шестия гейм. След нови два пропуснати брейкбола, Димитров си заслужи трети, като този път пласира агресивен ретур, след който опонентът му изкара в аут форхенд с рамката.

Това даде огромен импулс в играта му и в десетия гейм нашият имаше първи сетбол при 5-4 и 30-40 на ретур, но последва перефектно сервиране от Матадора. След няколко дюса се отвори и втора възможност за затварянето на сета и този път Григор беше безпощаден с успешно излизане на мрежата – 6-4.

Решителната част стартира с маратонски гейм, в който Димитров отрази 4 брейкбола, но на петия бе пробит. Затвърждаването на пробива бе много трудно, но Надал се измъкна от 30-40 и поведе с 2-0. Малко по-късно Рафа вече водеше с два затвърдени пробива и 4-0, но реално резултатът не отразяваше случващото се на корта, където се водеше битка за всяка точка, но испанецът бе непоклатим във възловите моменти.

Григор отказваше да преклони глава и в шестия гейм стигна до 0-40 и три възможности да върне единия брейк, но Надал отново се измъкна. Това бе и последната съпротивителна сила, която бе останала на българина и срещата приключи с нов пробив за 1-6.