Григор на първи финал за 2018 г. след травма на Гофен

Българинът достигна своя първи финал за годината Снимка: Getty
Българинът достигна своя първи финал за годината

Григор Димитров се класира на финал на АТР500 турнира в Ротердам след отказване на Давид Гофен при 6-3 и 15-0 в първия гейм от втория сет.

Белгийският тенисист получи неприятен удар в окото и не успя да продължи да играе. Така българинът достигна на първи финал през новия сезон, а в спор за трофея в зала „Ахой" ще излезе срещу Роджър Федерер или Андреас Сепи.

В първите си две подавания българинът вкарваше 82% първи сервис и бе загубил две точки в тези случаи (7/9). Световният №5 търсеше максимална дълбочина в ударите си и държеше съперника далеч зад основната линия - 2-1.

В четвъртия гейм при 30-30 Димитров взе предимство в разиграването с дълбок ретур и стигна до първия брейкбол в мача. Не успя да го реализира, но се задържа в частта и си осигури нов шанс, като този път Гофен пропусна форхенд - 3-1. Шампионът от Лондон подаваше за затвърждаване, продължи да контролира случващото се на кората и дръпна 4-1.

В седмия гейм белгиецът стана по-настоятелен в атаките си към бекхенда на съперника. Григор отрази топка за рибрейк с ас - 40-40, после Гофен пропусна форхенд по опразнената права на втори брейкбол, а накрая Димитров намери сервиса си и покачи на 5-2.

Българинът сервираше за сета при 5-3 и поведе 40-0, но загуби четири поредни точки. Заличи точката за пробив, а после и още две. Първият му сервис тотално изчезна и неутрализира нова опасност, преди накрая да затвори сета - 6-3.

В първата точка от втория сет Гофен излезе на мрежата и получи неприятен удар в окото, като при 15-0 на корта влязоха медицински лица, след което тенисистът бе изведен от игрището, а после бе съобщено, че няма да се върне да продължи.