Финал преди финала: Серина срещу Шарапова

Последната победа на рускинята над Уилямс е през 2004 година, на финала на Уимбълдън, когато като 17-годишна пробиваща звезда, Шарапова спечели трофея.

Серина Уилямс – Виктория Азаренка 3-6 6-2 6-3

Серина Уилямс отново не прости на добрата си приятелка Виктория Азаренка и я отстрани на четвъртфиналите на Уимбълдън. Така световната №1 постигна 17-та победа в 20 мача срещу Азаренка и пета поредна над нея. Двубоят обаче не бе никак лек за американката, която трябваше да наваксва сет изоставане за крайното 3-6 6-2 6-3.

Азаренка влезе в мача без капчица страх и се прицели в бекхенда на Серина в началните минути. При 2-1 гейма именно тази тактика донесе на беларускинята резултат от 15-30, а форхенд уинър вече значеше два брейкпойнта.

При втория шанс Вика вкара страхотен ретур и нов пропуск от бекхенд на световната №1 подпечата брейка. В следващите няколко минути Уилямс показа, че може да бърка и от форхенд, така че Азаренка безпроблемно затвърди, а при 5-2 отново си осигури 15-40 в подаването на съперничката.

Гигантски сервис измъкна Серина от първия брейкпойнт, а при втория бекхендът ѝ най-после намери линията и опасността временно отмина. При 3-5 Уилямс някак се добра до 30-30, но Азаренка търсеше линиите с непоклатима увeреност и още един форхенд уинър приключи сета с 6-3 за 37 минути.

Американката започна стабилно втората част, а при 2-1 наниза няколко гръмотевични ретура, но така и не успя да ги подплати с още един точен удар и след общо 18 разиграни точки и 3 спасени брейкпойнта, Вика все пак изравни за 2-2.

Серина поведе с 3-2 и макар да изоставаше с 15-40 на сервиса на беларускинята, се държеше добре в разиграването и обърна гейма до брейкпойнт, който реализира с мощен минаващ удар от бекхенд за 4-2.

Двойна грешка и още един пропуск костваха на световната №1 изоставане от 15-40 в нейното подаване, само че американката хладнокръвно удържа и дори проби още веднъж за 6-2. По този начин четвърта от последните пет срещи между двете щеше да завърши в три сета.

А решителната част започна по най-добрия начин за световната №1. Тя затвори първия гейм с ас на 15, след което проби. С форхенд уинър тя стигна до 30-40 и принуди Азаренка да сбърка. Затвърждаването бе безпроблемно – отново на 15 и отново геймът завърши с ас.

Серина пропусна нов брейкбол в четвъртия гейм, а малко по-късно с пореден гейм на нула стигна до 5-2 и докосна полуфиналите. Азаренка удържа трудно осмия гейм, но минути по-късно капитулира, въпреки че при 30-40 имаше точка за връщане на пробива.

В спор за място на финала по-малката от сестрите Уилямс ще се изправи срещу Мария Шарапова, която по-рано във вторник се справи с Коко Вандевеге.

Мария Шарапова – Коко Вандевеге 6-3 6-7(3) 6-2

Мария Шарапова най-после загуби сет на тазгодишния Уимбълдън, но отново оцеля и след 6-3 6-7(3) 6-2 над Коко Вандевеге се класира за първия си полуфинал на „срещената трева“ от 2011-а насам, когато извървя целия път до мача за трофея, но преклони глава пред Петра Квитова.

Статистиката на рускинята сочеше, че е спечелила 19 от общо 22 изиграни четвъртфинала в Големия шлем, така че победа над световната №47 не е особено изненадваща, само че определено не дойде никак лесно.

Шарапова потегли изключително трудно и мина през цели пет спасени брейкпойнта в първите си две подавания в мача, след което проби за 3-1. Вандевеге моментално стигна до 0-40 и този път удари сервиса на рускинята на 15, само че Мария отговори с нов брейк, който сломи съпротивата на американката и тя предаде сета с 3-6.

Вандевеге трябваше да отразява точка за пробив още в откриващото си подаване във втората част и успя да се спаси от ранно изоставане, което щеше още повече да я натовари психически. Шарапова не отпусна хватката и си осигури брейк на нула за 2-1, но американката отказа да се предаде и след всяко свое спечелено подаване празнуваше шумно и подканваше публиката за повече подкрепа.

При 4-5 надеждата проблясна за Вандевеге, която стигна до 0-40. Шарапова прати в историята първата възможност, но при втората, два от ударите на 23-годишната ѝ съперничка кацнаха на линията и форхенд уинър подпечата завръщането на американката в мача. Нататък и двете съпернички се измъкнаха от по два брейкпойнта в подаванията си и тайбрекът трябваше да реши спора. В него Шарапова беше далеч от най-добрия си тенис и Вандевеге изравни сетовете със 7-3 точки.

Рускинята откри решаващата трета част с бърз сервис гейм на нула, а след това моментално притисна съперничката си от ретур и макар да пропусна първия си шанс за пробив, при втория не сгреши. Шарапова затвърди за 3-0, но в следващото си подаване допусна няколко непредизвикани грешки и набързо изостана с 15-40. Мария съумя да отрази двата брейкбола с ас и мощен начален удар, но все пак предаде гейма след нови две неточности.

Вандевеге обаче така и не успя да достигне до равенство в резултата, след като отново се пропука и „подари“ нов пробив на рускинята с три непредизвикани грешки от форхенд. Шампионката от 2004-а увеличи предимството си до 5-2, а още в следващия гейм даде всичко от себе си да спечели отново подаването на Вандевеге и успя, слагайки край на мача след 2 часа и 45 минути игра.

Агнешка Радванска също се класира за полуфиналите в тазгодишното издание на Уимбълдън, след като успя да преодолее съпротивата на младата американка Мадисън Кийс, надигравайки я със 7-6(3) 3-6 6-3 след близо два часа игра.

По този начин полякинята достигна за трети път в кариерата си до последните четири на "All England Club", след като през 2012-а загуби в спора за титлата, а година по-късно отпадна на полуфиналите. В опит отново да се класира за финалния двубой Радванска ще се изправи срещу Гарбине Мугуруса, която отстрани Тимеа Бачински със 7-5 6-3.