Григор отпадна в Акапулко след загуба от №169 в света

Американецът, който в момента е №169 в света, беше загубил последните си 10 мача с Топ 20 тенисисти.

Григор Димитров се сбогува рано с надеждите да защити първата си ATP500 титла след 5-7 6-4 0-6 от Райън Харисън във втори кръг на турнира в Акапулко. Американецът, който в момента е №169 в света, беше загубил последните си 10 мача с Топ 20 тенисисти и нямаше нито един успех срещу елитната десетка от 22 опита, но днес заслужи да сложи край на горчивата серия.

Димитров и Харисън познаваха отлично стиловете си, след като два от едва 18-те мача на Райън през миналия сезон бяха срещу нашето момче. В тях американецът не успя да спечели сет, но стигаше да един тайбрек във всеки от двубоите. Харисън се бори с контузии в гърба и рамото през миналия сезон, но в Акапулко изглеждаше в добра кондиция и уверен в играта си.

В откриващия сет обаче Димитров доказа, че не е научил урока си след вчерашната мъчителна победа с 6-3 5-7 6-0 над Филип Краинович. Тогава българинът водеше с 6-3 5-4 и имаше три шанса да приключи мача на свой сервис, а вместо това допусна пробив и обрат до 5-7. Днес вятърът не беше толкова силен и реално не можеше да служи като оправдание за огромния брой непредизвикани грешки от ракетата на световния №10 в първия сет (общо 19). Но Димитров отново не спечели важните точки и при 5-4 допусна абсурден пробив, след като си позволи набързо да изостане с 0-40. И макар да отрази първия брейкпойнт с уинър по правата, довърши самоунищожителната си акция с нова топка в аут при опразнен корт.

През целия сет американецът предизвикваше Григор да търси уинърите без да е особено агресивен, така че внезапния спад в играта на българина му даде надежди да се бори за обрат. При 5-6 Димитров продължи упорито да се опитва да загуби сет, който допреди 10 минути изглеждаше спечелен като след двойна грешка и още две непредизвикани подари аванс от 15-40 на съперника. Ас на втори сервис временно отложи бедствието, но тогава Димитров излезе на мрежата и още в мига, в който направи волето, вече знаеше присъдата си.

Първи сет загубен като под индиго от втория срещу Краинович вчера и този път нервите на Григор не издържаха. Той яростно заби ракетата си в корта и напомни гневния си изблик от друбоя с Анди Мъри в Мелбърн, когато предаде четвъртия сет и мача при положение, че водеше с 5-2 гейма.

Григор овладя нервите си и реагира светкавично с пробив и преднина от 3-1 гейма във втория сет. В следващите две подавания на българина, Харисън се добра до 40-40, но Димитров не се пропука и дори във втория случай взриви публиката с бляскаво стопволе почти с гръб към мрежата. Световният №10 отново стигна до 5-4 и 40-0 и този път нямаше място за нов обрат, след като сетът приключи с уверен пасинг шот от бекхенд по правата на нашето момче. Голямата разлика в сета определено дойде от факта, че Григор намали непредизвиканите грешки до 7 като междувременно заби 12 уинъра.

Димитров стартира разсеяно решителната част и с нова комбинация от двойна и непредизвикана грешка подсигури брейкпойнт на Харисън. А после изкара форхенд в аут, с което подпечата пробива за 0-2 гейма. Григор просто не можеше да намери очертанията на корта в тези минути и процентът на първия му начален удар беше 25! Харисън крачеше стабилно към победата и проби още веднъж за 4-0. Българинът дори не записа почетен гейм и сдаде титла с 0-6.