Барти показа шампионски дух и след завръщане от 1-5 триумфира с титлата в Мелбърн Снимка: Getty Images

Световната №1 и представителка на домакините Ашли Барти зарадва родната публика, триумфирайки на Australian Open 2022 след 6-3 7-6(2).

Барти направи шампионски обрат, след като изоставаше във втория сет с 1-5 гейма, но успя да се върне в сета, след което го спечели в тайбрек.

Това е трета титла от Големия шлем за австралийката след победите на Ролан Гарос 2019 и Уимбълдън 2021, но за първи път триумфира в Мелбърн.

Барти започна изключително силно, подпомагана мощно от виковете на домакинската публика при всяка спечелена от нея точка. Като по учебник, австралийката проби Колинс в шестия гейм, след кеото удържа аванса си и затвори първата част с 6-3.

В началото на втората най-силното ѝ оръжие - сервисът, започна да ѝ изневерява. Колинс проби за 2-0, след което още веднъж за 5-1 и бе на крачка от изравняване на сетовете, но тогава започна обратът на Барти.

Световната №1 спечели четири поредни гейма, за да изравни резултата в сета, който впоследствие стигна и до тайбрек. Там Колинс вече бе останала без сили, а и без вяра, че може да направи нещо повече в мача и успя да спечели само две точки.

С победата си Барти се превърна в първата представителка на домакините, триумфирала с титлата в Мелбърн, от Крис О'Нийл през далечната 1978 г.