Ема Радукану: Как приказката US Open се превърна в кошмар

Ема Радукану: Как приказката US Open се превърна в кошмар Снимка: Getty Images

Първата британка с титла от Големия шлем от Вирджиния Уейд, която през 1977 година триумфира на "Уимбълдън".

Единствената тенисистка в "оупън" ерата, която печели турнир от Шлема, стартирайки от квалификациите.

Ема Радукану изуми света през 2021 година, когато вдигна трофея от US Open. На финала британката с канадски корени победи Лейла Фернандес и стигна до титлата без да загуби сет по време на целия турнир.

Тогава Радукану все още бе само на 18 г., но трябва да се отбележи и че по пътя си към титлата не срещна нито една противничка от Топ 10 в ранглистата.

За родената в семейство на румънец и китайка Ема това бе едва втори турнир от Големия шлем. Никой друг в "оупън" ерата не е печелил първата си титла от "голямата четворка" толкова рано в кариерата си.

Но оттогава бившата първа ракета на Великобритания няма спечелен мач на "Флашинг Медоус".

От сбъдната мечта US Open се превърна в истински кошмар за Радукану, която след като бе определена за голямата сензация в тениса, не може да намери себе си и постоянно е преследвана от контузии.

Тази година не прави изключение. Радукану изхвърча от Откритото първенство на САЩ още в първи кръг след загуба от София Кенин.

Британката почти "не хвана ръка" в първия сет и заслужено го загуби с 1-6. Във втория успя да покаже характер и изравни резултата след 6-3, но в третия Кенин се наложи с 6-4, за да вземе мача.

Това бе втора поредна загуба за Радукану в първи кръг на US Open. През 2022-ра британката също загуби още в първия си мач и сериозно разочарова в защитата на неочакваната си титла през 2021-ва.

За разлика от тогава, сега Ема вече не е тийнейджърка и не започва от квалификациите, но отново не успя да прескочи първи кръг. През 2023-та пък пропусна турнира в Ню Йорк заради контузия в глезена.

Тази година Радукану изигра само един турнир между "Уимбълдън" през юли и US Open - във Вашингтон, където достигна до четвъртфиналите.

На пресконференцията след загубата от Кенин 21-годишната тенисистка едва сдържа сълзите си и каза, че ще се поучи от грешките си, а през следващата година ще промени тактиката.

"Искам да играя възможно най-много мачове - каза Радукану. - Може би няма да играя на всеки турнир (преди Голям шлем - б.а.), но ще гледам да са повече от досега. Това е урокът, който трябва да науча за догодина."

Британката не просто пропусна Олимпийските игри в Париж, но не игра и на турнирите от сериите WTA 1000 в Торонто и Синсинати. Радукану призна, че това е оказало влияние, заради което ударите ѝ не са били достатъчно остри в мача срещу Кенин.

"Знам, че както всеки друг, и аз ще се чувствам по-добре, когато съм играла повече мачове. Ще се поуча от тази грешка и ще направим по-добре графика догодина", каза още Радукану.

След като отсъства през почти цялата 2023-та заради контузии, Радукану се завърна на корта през януари, когато достигна втори кръг на Откритото първенство на Австралия.

Пропусна целия сезон на клей, за да се подготви за турнирите на трева и достигна до четвърти кръг на "Уимбълдън".

"Мисля, че има прогрес от началото на годината, когато не бях играла в продължение на седем месеца - сподели още 71-вата в ранглистата. - Поднових тренировки през декември, след като претърпях три операции. Мисля, че завръщането ми в Топ 100 е добро постижение."