Италианец шокира Джокович в Монте Карло

Италианец шокира Джокович в Монте Карло Снимка: Getty Images

Италианецът Лоренцо Музети постигна най-голямата победа в кариерата си, с която се класира за четвъртфиналите на турнира на клей от сериите "Мастърс 1000" в Монте Карло.

В среща от третия кръг 21-годишният Музети надигра водача в световната ранглиста по тенис и двукратен шампион Новак Джокович с 4:6, 7:5, 6:4 за 2 часа и 54 минути игра. Италианецът изоставаше със сет и 2:4 гейма във втория, но показа страхотна психика срещу 22-кратния шампион в турнирите от Големия шлем.

И двамата тенисисти допуснаха много грешки в мача, за което говорят и направените общо 15 пробива в мача - пет в първия сет, девет във втория и един в третия.

Джокович се появи на корта с ръкав на дясната ръка, което подсказа, че най-вероятно има някакви проблеми с лакътя. Те обаче не се забелязваха в началото на мача, тъй като сърбинът поведе с 5:2 гейма. Музети върна пробива и намали до 4:5, но допусна нов такъв, за да отиде първият сет на сметката на водача в турнирната схема.

Във втория сет пробивите следваха буквално един след друг, като Джокович бе първият, който спечели подаването си, за да поведе с 3:2 гейма. Той направи още един пробив за 4:2 и изглеждаше, че ще приключи мача в скоро време.

Тук обаче започна обратът на Музети, който, подкрепян мощно и от публиката в Монте Карло, спечели пет от следващите шест гейма, включително и трите, в които Джокович сервираше.

В началото на третия сет над Монте Карло заваля, което прекъсна мача за повече от час. След завръщането на корта младият Музети отново имаше леко предимство и успя да запише единствения пробив, което му донесе и престижната победа.

За място на полуфиналите Музети ще играе със сънародника си Яник Синер.

Място на четвъртфиналите намери и поставеният под номер 8 в схемата Тейлър Фриц. Американецът победи с 4:6, 6:4, 6:1 чеха Иржи Лехечка, който в предишния кръг преодоля българина Григор Димитров.