Нов допинг скандал гръмна в тениса с разкритието за положителна проба на втората в световната ранглиста Ига Швьонтек.
Полякинята беше наказана за един месец заради наличие на триметазидин в организма, а пробата ѝ е от 12 август тази година.
Тогава Швьонтек се е провалила на извънсъстезателен допинг тест преди турнира в Синсинати, но Агенцията за тенис интегритет (ITIA) е приела нейното обяснение, че случилото се е неумишлено. Затова и наказанието е толкова малко.
Според тенисистката, веществото е попаднало в организма ѝ от замърсено лекарство, съдържащо мелатонин и даващо се без рецепта в Полша. Тя го е приемала поради проблеми със съня, причинени от часовата разлика с Щатите.
Швьонтек е била уведомена за положителната проба на 12 септември и веднага е обжалвала успешно, след което ѝ е било позволено да участва на Финалите на WTA и на турнира Billie Jean King Cup.
Все пак са ѝ отнети 390 точки за ранглистата и 158 944 долара от турнира в Синсинати.
Случаят веднага предизвика паралели с този на Яник Синер от март, когато на лидера в ранглистата му се размина при две положителни проби. Тогава той обясни, че стероидът клостебол е попаднал в тялото му от ръцете на физиотерапевт по време на масаж.
Също като при Синер, цялата процедура с уличаването на Швьонтек и нейното обжалване е преминала в тайна и се разкрива чак сега.
За разлика от италианеца обаче, тенисистката поне е получила някакво наказание.
"Състезателката беше временно отстранена за периода 22 септември - 4 октомври, като пропусна три турнира, което се брои към санкцията, оставяйки още осем дни остатък", съобщиха от ITIA. "Освен това тя губи и паричната награда от турнира в Синсинати, който се проведе веднага след положителния ѝ тест."
Ига Швьонтек беше лидер в световната ранглиста през по-голямата част от последните два сезона и е петкратна шампионка от Големия шлем. Оглавяваше ранглистата и по времето на положителната проба.
Тя описа периода след пробата като най-лошото преживяване в живота си.
"През последните 2.5 месеца бях обект на стриктно производство от ITIA, което потвърди моята невинност", обясни Ига чрез видео в Instagram.
"Единственият положителен допинг тест в моята кариера, показващ невероятно ниско ниво на забранена субстанция, за която никога преди не съм чувалa, постави под въпрос всичко, за което съм работила толкова усилено през целия си живот. И аз, и екипът ми трябваше да се справим с огромен стрес и безпокойство. Сега всичко е внимателно обяснено и с чиста съвест мога да се върна към онова, което обичам най-много".
В крайна сметка, Швьонтек ще може да се върне към състезателна дейност на 4 декември. Но сезонът така или иначе завърши и се подновява на 27 декември, така че програмата на спортистката не е засегната.
Разбира се, казусът нямаше как да не предизвика куп негативни реакции, подобно на тези след разкритията за Синер. 2024 г. ще остане в историята на тениса с уличаване в допинг на лидерите в ранглистата и при мъжете, и при жените.
А защо Швьонтек все пак е получила наказание, за разлика от Яник Синер?
При обжалването на 22 септември полякинята е настоявала, че не е взела умишлено забраненото вещество, но не е могла да обясни как то е попаднало в организма ѝ.
Това я отличава от Синер, който веднага е дал обяснение за клостебола - макар че мнозина възприеха версията му за съмнителна.
Затова на 25 септември ITIA е отказала да отмени нейната забрана да се състезава. Все пак ден по-късно тенисистката е представила пред трибунала обяснение за лекарството, предписано ѝ от лекар за улесняване на аклиматизацията.
Швьонтек е изготвила списък с всичките 14 лекарства и добавки, които взима. ITIA е поискала от нея да прати остатъка от таблетките с проблемния медикамент, както и неотворени таблетки от същата партида.
Те са били анализирани и в тях са открити следи от триметазидин, и то в същото количество като това в нейната урина.
Още с излизането на резултатите на 4 октомври, правата на Швьонтек са били възстановени, но през това време тя пропусна турнирите в Сеул, Пекин и Ухан.
Интересна подробност е, че организаторите на надпреварата в Ухан обясниха нейното отсъствие с желанието ѝ да си вземе почивка заради "промени в нейния екип".
Комисията е приела, че действията на състезателката са били неумишлени, тъй като в Полша въпросното лекарство наистина се продава свободно без рецепта, а са били представени и конкретни доказателства откъде и кога точно тя е закупила медикамента.
Експерти от агенцията са потвърдили, че триметазидинът е влязъл в тялото на Швьонтек точно в посоченото време - в противен случай концентрацията на веществото е щяла да бъде много по-висока.
От ITIA са отчели и че това е първо нарушение на Ига Швьонтек, преценили са, че тя няма вина и затова са взели решение за едва едномесечно наказание. Самата тенисистка определи санкцията като символична.
Преценката на комисията е, че няма нужда да бъдат анулирани резултатите на полякинята в Синсинати, но същевременно ѝ беше отнет наградният фонд от този турнир и спечелените точки за ранглистата.
Също като при Синер обаче, остава възможността световната антидопингова агенция (WADA) да обжалва решението на ITIA пред Спортния арбитражен съд.
А какво представлява триметазидинът и какъв е ефектът от него?
Това е метаболитен агент, чиято цел е да защитава срещу исхемия - едно от най-честите сърдечни заболявания, което представлява засягане на съдовете на сърцето, по-точно на неговите артерии.
Извън спорта се предписва предимно на пациенти със сърдечни проблеми, когато е необходимо да се увеличи притокът на енергия в клетките.
Със същото вещество беше заловена руската фигуристка Камила Валиева и тя получи 4 години наказание заради него.
Медицински лица обаче оспорват ефекта на триметазидина като допинг, тъй като той няма как директно да повлияе на спортното представяне.
Но така или иначе, той е сред забранените вещества и случаят на Швьонтек породи сходни реакции с този на Синер - колеги на двамата тенисисти чувстват, че при антидопинговите правила някои състезатели са по-равни от други.
Към момента важи правилото, че ако уличеният тенисист представи обяснение за допинга в рамките на 10 дни, наказанието му може да не се обяви публично. И това автоматично облагодетелства спортистите с повече ресурси.
Световният №56 Денис Шаповалов посочи, че е нечестно хора като Симона Халеп да получават невероятно сурови наказания (4 години), а други като Микаел Имер даже не са давали положителна проба (шведът отнесе година и половина наказание за неявяване на три допинг теста).
Британката Тара Муур (бивша №145 в света) зададе въпроса как така Швьонтек е получила разрешение да играе на Billie Jean King Cup миналата седмица, при положение, че е наказана до 4 декември.
"Мнозина от по-ниските нива в ранглистата се третират различно от топ играчите", посочи №130 Ева Лис.
"Правилният крем за масаж и правилният мелатонин се прилагат при нужда", язвително отбеляза №93 Лиъм Броуди.
Бившият лидер в ранглистата Евгений Кафелников допълни: "Понякога се чудя защо не съм взимал стероиди през цялата си кариера, за да мога да изиграя не по 170, а по 300 мача годишно. Случващото се с тениса в момента е срамно".
Американецът Тейлър Фриц пък изрази съжаление, че тенисисти и фенове оценяват всеки отделен случай според личните си пристрастия и прибързано съдят кой е виновен и кой - не.
Ясното засега е, че Швьонтек скоро ще се завърне на корта, но скандалът няма да отшуми лесно и най-вероятно тепърва ще се дискутира.
А станалото с нея и със Синер може да доведе до цялостни промени при разглеждането на случаите с допинг и временното спиране на състезателни права.