И то не каква да е риба, а такава, която съдържа големи количества омега-3 мастни киселини. Сьомга, аншоа, херинга, сардини, риба тон и треска са сред рибите, които предлагат най-много от полезната мазнина.
Изследване от 2020 г., пубикувано в медицинския журнал PubMed, показва, че приемането на омега-3 мастни киселини помага за повишаването на тестостероновите нива при мъже и жени с наднормено тегло.
Яйчните жълтъци са богати на здравословни мазнини и селен, действащ като антиоксидант. Проучване, публикувано отново през 2020 г., се фокусира върху млади мъже на 12-седмична тренировъчна програма.
Те били разделени на две групи: една, която консумира по три цели яйца дневно, и една, която консумира по шест белтъка. Авторите на изследването установяват, че групата, която яде жълтъци, повишава нивата на тестостерон повече.
Стридите са богати на цинк - минерал със съществено значение за производството на тестостерон. Този специфичен вид миди съдържа над 30 милиграма цинк, което е в пъти повече от всяка друга храна.
Флавоноидите са група съединения в много плодове и зеленчуци, които се намират в голяма част от зеленчуците и плодовете.
Те имат редица полезни за тялото противовъзпалителни, противовирусни и противоалергични качества, включително и свързани с производството на тестостерон. Тук най-много ни интересуват флавоноидите, които се намират в лука, спанака, жълтата ряпа нара и всички видове зеле.
То е богато на омега-3, но също така и на магнезий. В добавка авокадото съдържа и бор, което е микросъединение с главна роля при синтеза не само на тестостерон, но и на естроген.
Счита се, че джнджифилът има свойства да повишава сексуалното желание, но също така влияе и върху производството на мъжкия полов хормон. За постигане на този ефект е необходима редовна консумация.
Овесените ядки имат високо съдържание на витамин D, който е ценен за поддържане на оптимални нива на тестостерона. Също така, те съдържат авенакосид, който позволява на тестостерона да циркулира свободно в организма