УЕФА: Чиста дузпа за Юнайтед

Преснел Кимпембе увеличава обема на тялото си с отеделена ръка от тялото

УЕФА излезе с официално становище по въпроса имаше ли дузпа за Манчестър Юнайтед при победата с 3:1 над Пари Сен Жермен в сряда вечер, която класира „червените дяволи“ на четвъртфиналите в Шампионската лига.

Според Европейската футболна централа дузпата, отсъдена в 90-ата минута от рефера Дамир Скомина след консултация с технологията за видео повторения, е била 100-процентова.

От УЕФА обясниха, че отчитат като грешка факта, че Скомина не е отсъдил дузпа, преди преразглеждането на ситуацията с ВАР, но са категорични, че дузпата я има.

11-метровият наказателен удар бе отсъден за игра с ръка на Преснел Кимпембе след удар на Диого Далот в последните секунди на редовното време. Удар, при който топката излизаше високо над вратата. Първоначално, последва съдийски сигнал за корнер, но след консултацията с ВАР, Дамир Скомина показа бялата точка.

Маркъс Рашфорд превърна дузпата в гол, с което направи резултата 3:1 и въпреки загубата с 0:2 на „Олд Трафорд“ в първия двубой, класира Юнайтед напред в турнира.

Ето какво се казва в становището на УЕФА за дузпата:

„След като прегледа ситуацията на повторение, реферът заключи, че дистанцията, която топката е изминала, не е била малка, в следствие на което ударът (в ръката – б.а.) няма как да е неизбежен. Ръката на защитника не беше близо до тялото му, което увеличава размерите му и пречи на топката по пътя към вратата. Затова и съдията отсъди дузпа.

Всички решения бяха взети с правилното използване на ВАР и спазването на протокола.“

По този начин УЕФА прекрати каквито и да е дискусии по темата.