“Цялата заслуга е на треньора, който измисли тази формация преди няколко дни, наби ни я в главите и с нея постигнахме чудото”. Думите са на един от героите за Рома Даниеле Де Роси, обърнал внимание на решаващия тактически ход от страна на Еузебио Ди Франческо за мача. Треньорът заложи на 3-4-2-1 и после сам призна, че това се е оказало ключово – като не скри гордостта си от точното си решение. „Поемам вината при загуби, както и някои неблагодарни думи в социалните мрежи, така че мога да приема и заслугите при победа“, заяви той след мача. „Направих този избор на схема, за да дам повече ширина и възможност за повече контраатаки и скорост. Но това, което наистина се промени, е философията на отбора и сега трябва да продължим по същия начин“.
Очевидно в Барса изобщо не бяха подготвени за подхода на Рома – нито за схемата, нито за агресивната им игра и вярата им, че могат да сътворят чудото. А само три дни по-рано на същия стадион отборът беше рухнал 0:2 от Фиорентина в Серия „А“...
Дотук участието на Рома в Шампионската лига може би малко се подценяваше, макар че „джалоросите“ спечелиха група с Челси и Атлетико Мадрид и след това отстраниха силен съперник като Шахтьор. Сега, със сигурност, за отбора и сътворения подвиг ще говори целият свят. На заден план ще остане непостоянството в Калчото, което може да остави тима извън първите 4. Всички в Рома ще мислят само за невероятния шанс да играят на полуфинал и да продължат да творят чудеса в Лигата - само че вече и съперниците ще гледат на отбора по друг начин и едва ли ще играят така срещу тях, както си позволи да играе Барселона във вторник вечерта.
В Барселона не бяха изнасяли толкова слаб мач някъде от поражението с 0:3 от Ювентус през миналия сезон в същата фаза от турнира. Сега те рухнаха по много сходен начин при гостуване в Италия, само че този път даже пропиляха добрата си преднина от три гола. В Барса бяха подценили мача и играеха без динамика и желание, явно надяващи се на лека разходка до полуфинала след онова 4:1 на „Камп Ноу“. Играчите на Валверде нямаха никакво голово положение за над 80 минути игра, а треньорът само гледаше от скамейката как противниковият отбор надтичва, надборва и надиграва неговия - без да вземе никакви мерки. Финалният щурм на гостите беше хаотичен и ако беше довел до спасителен гол, той просто щеше да е незаслужен на фона на целия мач. Боязливият титулярен състав с Дембеле на скамейката, пасивната тактика, отпуснатите футболисти, закъснелите смени – всичко това се пише на сметката на Валверде.
В реванша пролича колко заблуждаващ беше резултатът от първата среща. 1:4 изглеждаше като знак, че римляните са били разбити и нямат повече шансове. Но всъщност те си вкараха два много нещастни автогола, а през останалото време играха добре и неведнъж затрудниха Барселона. Не бяха свирени и една-две дузпи в тяхна полза. Оказа се, че самите играчи на Барса са били заблудени от този резултат. Истината лъсна в реванша, където единият отбор искаше победата много по-силно от другия.
Този тотален провал идва внезапно за „блаугранас“ в един сезон, който течеше почти безупречно дотук. В играта на отбора обаче има забележим спад през последните месеци и футболистите на Валверде са далеч от топ формата си тъкмо в периода на най-важните битки. За последно каталунците впечатлиха силно при 3:0 над Реал Мадрид в Ел Класико, но това беше през декември. Серията без загуба постоянно се обсъжда, но непобедената в шампионата Барса играе все по-скучно, прибрано и предвидимо, разчитайки почти изцяло на магията на Меси. А когато отборът е привлякъл през лятото един футболист за 160 млн. евро (Коутиньо) и друг за 140 млн. (Дембеле), зависимостта от Меси вече прави неприятно впечатление.