Тактиката на Херо и още 3 причини за голямата европейска победа на Лудогорец

Голът на Дяков за 1:1 в самото начало на второто полувреме промени мача по вкуса на Лудогорец. Ето факторите, донесли големия успех... Снимка: Ludogorets.com
Тактиката на Херо

В този мач Димитър Димитров просто спечели двубоя с един от най-талантливите немски треньори Юлиан Нагелсман, който обаче е само на 30 г. и все още няма опита на Херо. Всъщност тактиката на Димитров отначало не работеше и даже изглеждаше, че той ще провали отбора с експериментите си - тъй като започна без чист нападател и в атака заложи само на Марселиньо и на крилата Лукоки и Вандерсон, а зад тях беше тройката халфове Дяков-Анисе-Кампаняро. Самият треньор след мача определи схемата си като 4-4-2, но тя представляваше нещо доста по-нестандартно.

След получения гол още във втората минута домакините създаваха опасности, но изглеждаше, че им липсва именно нападателят, който да материализира усилията им. "Орлите" не взимаха правилното решение пред гола, а Марселиньо нямаше с кого да комбинира в наказателното поле, за да използва плеймейкърските си качества. Изравнителният гол на Дяков в началото на втората част промени мача и Херо вече можеше да го доиграе точно по вкуса си. Поизмореният Хофенхайм беше оставен да атакува, а Лудогорец изчакваше, за да поднесе изненада по крилата. И точно това се случи при победния гол на Лукоки, а после рутината помогна да бъде затворен мачът.
Големият мач на Лукоки

Дотук кариерата на конгоанеца в Лудогорец не вървеше гладко. Той най-често беше резерва и макар че показваше добри неща в отделни мачове, с толкова малко игрови минути нямаше как да се утвърди. Само че продажбата на Джонатан Кафу и замразяването на Върджил Мисиджан заради отказа му да подпише нов договор дадоха голям шанс на Лукоки.

И той го използва, като снощи изнесе своя най-запомнящ се мач за "орлите" дотук. Постоянно създаваше проблеми на Нико Шулц по десния фланг със своята експлозивност и на няколко пъти изглеждаше близо до гола. В 72-рата минута се беше преместил на другия фланг и направи точно каквото се очакваше от него: рязко финтира, стреля неспасяемо в далечния ъгъл и донесе победата на Лудогорец. Снимка: Ludogorets.com

Кадровите проблеми на Хофенхайм

Германският отбор и треньорът Юлиан Нагелсман имат много класа и много потенциал, но нямаше как да го покажат максимално в Разград. Цели деветима играчи не бяха на разположение на Нагелсман за мача, а такова нещо би се отразило на всеки отбор. Хофенхайм започна силно, но през втората част вече издишаше, а двойната смяна, предприета от треньора, всъщност повече отслаби немците. След като те получиха втори гол, вече нямаха свежест и идея как да се върнат в срещата, затова не създадоха кой знае какви проблеми на Лудогорец в края. "Орлите" гостуват на немска земя в последния си мач от групата на 7 декември и тогава ще им е доста по-трудно. Снимка: getty

Отборният дух

Мачът беше голяма битка и Лудогорец я проведе като истински отбор. Разградчани не се отказаха при всички несполуки - ранния гол, пропуските, съдийските решения в техен ущърб. Помагаха си в защита и с течение на мача изглеждаха все по-стабилни в дефанзивен план, а напред нанесоха своя удар точно когато трябваше. Срещата вървеше на приливи и отливи и можеше да завърши с всякакъв знак, именно затова е такова постижение, че Лудогорец измъкна успеха. Снимка: ludogorets.com

В мач, който ще се помни дълго, Лудогорец повали силния немски Хофенхайм с 2:1 в груповата фаза на Лига Европа.

Публиката на "Лудогорец Арена" в Разград се наслади на оспорван спектакъл, който можеше да завърши всякак, но който българският шампион спечели след обрат и голове на Светослав Дяков и Джоди Лукоки през второто полувреме.

"Това беше най-силният мач на Лудогорец под мое ръководство", каза след срещата треньорът Димитър Димитров-Херо, чиито идеи за отбора все повече си личат на терена.

Как успяха "орлите" да надделеят над изявяващия се успешно в Бундеслигата Хофенхайм, който наскоро победи дори Байерн Мюнхен?

Вижте в галерията четирите основни фактора, довели до една от големите европейски победи на Лудогорец.