Аякс чака Манчестър Юнайтед на финала

Аякс празнуваше след като откри резултата в 27-ата минута, но оттам до края на мача се измъчи доста и за малко да се стигне до продължения Снимка: Getty Images

Аякс е на финал в Лига Европа!

След прекъсване от 21 години холандският гранд отново се класира за финал в евротурнирите, а постижението определено беше изстрадано в реванша срещу Олимпик Лион във Франция.

Домакините спечелиха с 3:1, но победата на Аякс с 4:1 на "Амстердам Арена" класира холандците с общ резултат 5:4.

Тази вечер срещата започна прекрасно за Аякс и след няколко пропуска гостите вкараха в 27-ата минута. Каспер Долберг излезе сам срещу вратаря и с удар покрай него направи 1:0.

Цели четири гола трябва на Лион оттук нататък и не се виждаше как те могат да паднат, но в самия край на първото полувреме обратът се случи. В 45-ата минута Матайс Де Лихт направи дузпа в полза на Лион и голмайсторът Александър Лаказет беше точен от бялата точка за 1:1.

Само минута по-късно Лаказет вкара втория си гол след грешка в защитата на гостите и центриране на Набил Фекир. Така Лион се оттегли с преднина на почивката и с надежди да достигне продължения.

Втората част отново предложи доста ситуации и пред двете врати. В 79-ата минута страхотен удар на Дони ван де Беек разтресе гредата и интригата се запази. Две минути по-късно Рашид Гезал вкара с глава за 3:1 за Лион и последните минути бяха инфарктни.

В 85-ата минута Ник Вийргевер получи втори жълт картон и остави Аякс с човек по-малко до края. Лион обаче не успя да се възползва и направи още няколко пропуска до края.

Така младите футболисти на Аякс ликуваха след последния съдийски сигнал. На финала на 24 май те ще се изправят срещу Манчестър Юнайтед.