Гуардиола обърка точно най-важния мач: 5 извода след Ливърпул - Сити 3:0

Салах отново изригна, този път с гол и асистенция в шеметното за домакините първо полувреме. Но има опасност той да пропусне реванша, а Ливърпул никак не изглеждаше добре без него на терена. Вижте повече за тази и още 4 горещи теми около мача на "Анфийлд"... Снимка: Getty Images
1. Голямото постижение на Ливърпул беше през втората част

Ливърпул показа две лица в мача, но и двете бяха доста обнадеждаващи за привържениците. Докато през първото полувреме видяхме най-доброто от хеви метъл футбола, който наложи Юрген Клоп в състава, след почивката се случи нещо по-важно е неочаквано. И макар че второто полувреме далеч не беше толкова атрактивно за гледане, именно в него Ливърпул показа голямо израстване. Мачът очевидно стана труден за тях след контузията на Салах и натиска на Сити и неведнъж сме виждали в подобни случаи отборът да се огъва, да подарява голове на съперника с леки грешки и понякога да опропастява всичко постигнато по-рано. В мача за първенство срещу Сити "мърсисайдци" водеха с 4:1, но допуснаха два гола и трепериха до края. Вчера обаче те не допуснаха голямо разклащане и удържаха без сериозни грешки, не позволиха на противника дори един точен удар към Кариус - и именно това кара феновете да мечтаят за нещо голямо в Шампионската лига този сезон. Снимка: Getty Images

Ливърпул показа две лица в мача, но и двете бяха доста обнадеждаващи за привържениците. Докато през първото полувреме видяхме най-доброто от хеви метъл футбола, който наложи Юрген Клоп в състава, след почивката се случи нещо по-важно е неочаквано. И макар че второто полувреме далеч не беше толкова атрактивно за гледане, именно в него Ливърпул показа голямо израстване.

Мачът очевидно стана труден за тях след контузията на Салах и натиска на Сити и неведнъж сме виждали в подобни случаи отборът да се огъва, да подарява голове на съперника с леки грешки и понякога да опропастява всичко постигнато по-рано. В мача за първенство срещу Сити "мърсисайдци" водеха с 4:1, но допуснаха два гола и трепериха до края. Вчера обаче те не допуснаха голямо разклащане и удържаха без сериозни грешки, не позволиха на противника дори един точен удар към Кариус - и именно това кара феновете да мечтаят за нещо голямо в Шампионската лига този сезон.
2. Къде се изгуби стилът на Сити?

Отдавна не бяхме виждали толкова нервна и неточна игра от "гражданите", както през първото полувреме, и толкова безидейна в атака през второто, когато те вече имаха топката през около 70% от времето и можеха да разгърнат своята игра. Вероятно играчите на Сити твърде много свикнаха да се изправят срещу защитно играещи тимове, които им оставят цялото време на света да обработват топката. А по-рано през сезона Ливърпул показа, че защитата на Сити може да изглежда много зле, ако бъде пресирана и им се пречи да подхваща спокойно нападенията. Играчи като Фернандиньо, Отаменди, Уокър направиха необичайно много неуверени отигравания, очевидно объркани от пресата на Ливърпул. Давид Силва изигра един от най-слабите си мачове със синьо-белия екип, докато изнервеният Де Бройне често изглеждаше самотен в усилията си в центъра, а Сане играеше твърде индивидуално отляво. За пръв път от октомври 2016 г. Сити не отправи точен удар към вратата и тук идва ролята на Гуардиола... Снимка: Getty Images

Отдавна не бяхме виждали толкова нервна и неточна игра от "гражданите", както през първото полувреме, и толкова безидейна в атака през второто, когато те вече имаха топката през около 70% от времето и можеха да разгърнат своята игра. Вероятно играчите на Сити твърде много свикнаха да се изправят срещу защитно играещи тимове, които им оставят цялото време на света да обработват топката. А по-рано през сезона Ливърпул показа, че защитата на Сити може да изглежда много зле, ако бъде пресирана и им се пречи да подхваща спокойно нападенията.

Играчи като Фернандиньо, Отаменди, Уокър направиха необичайно много неуверени отигравания, очевидно объркани от пресата на Ливърпул. Давид Силва изигра един от най-слабите си мачове със синьо-белия екип, докато изнервеният Де Бройне често изглеждаше самотен в усилията си в центъра, а Сане играеше твърде индивидуално отляво. За пръв път от октомври 2016 г. Сити не отправи точен удар към вратата и тук идва ролята на Гуардиола...
3. Треньорът обърка точно най-важния мач

Тази среща е огромен личен провал за самия Гуардиола. Оказа се, че той не е успял да подготви отбора си за начина, по който Ливърпул подхожда към мачовете и по който нямаше съмнение, че ще играе и срещу Сити. Каталунецът получи голям шанс за поправителен на почивката, когато трябваше да върне увереността на своите футболисти - защото въпреки че резултатът беше 0:3, всъщност нищо не беше загубено и един или два гола във вратата на Кариус щяха да са достатъчни, за да променят хода на целия сблъсък. "Гражданите" обаче играха без настроение и без вяра до самия край. Гуардиола допусна грешка и с титулярния състав, като избра да хвърли Илкай Гюндоган в нетипична роля по дясното крило, където той с нищо не помогна в дефанзивен план на и без това изнемогващия Кайл Уокър. Изваждането на Стърлинг от титулярите се оказа грешка, макар че той не играе никак блестящо срещу бившия си клуб. А когато през втората част Сити търсеше обрат, Гуардиола се задоволи само с една смяна и дори не пробва да вкара в игра Бернардо Силва. Снимка: Getty Images

Тази среща е огромен личен провал за самия Гуардиола. Оказа се, че той не е успял да подготви отбора си за начина, по който Ливърпул подхожда към мачовете и по който нямаше съмнение, че ще играе и срещу Сити. Каталунецът получи голям шанс за поправителен на почивката, когато трябваше да върне увереността на своите футболисти - защото въпреки че резултатът беше 0:3, всъщност нищо не беше загубено и един или два гола във вратата на Кариус щяха да са достатъчни, за да променят хода на целия сблъсък. "Гражданите" обаче играха без настроение и без вяра до самия край.

Гуардиола допусна грешка и с титулярния състав, като избра да хвърли Илкай Гюндоган в нетипична роля по дясното крило, където той с нищо не помогна в дефанзивен план на и без това изнемогващия Кайл Уокър. Изваждането на Стърлинг от титулярите се оказа грешка, макар че той не играе никак блестящо срещу бившия си клуб. А когато през втората част Сити търсеше обрат, Гуардиола се задоволи само с една смяна и дори не пробва да вкара в игра Бернардо Силва.
4. Как ще изглежда Ливърпул без Салах?

Мохамед Салах се превърна в толкова основна фигура още в първия си сезон на "Анфийлд", че сякаш вече забравихме какво представляваше Ливърпул без него. Египтянинът участва в почти всеки мач и неизменно бележи, дриблира, асистира и носи в себе си най-доброто от стила на целия отбор. Все още не е ясно доколко е сериозна контузията, която той получи вчера, но най-вероятно ще почива поне срещу Евертън в събота, а може би и в реванша със Сити във вторник. Така ще проличи доколко Ливърпул е станал зависим от своята звезда - защото ако съдим по второто полувреме снощи, отборът тотално променя облика си без него. Снимка: Getty Images

5. Сити има сили за обрат, нищо не е решено

Естествено, при всички критики към Манчестър Сити, да бъдат отписвани в реванша би било глупаво. Не само заради победата с 5:0 над Ливърпул на "Етихад" по-рано през сезона, но и заради очевидната им класа, заради очакваното завръщане на Серхио Агуеро и евентуалното отсъствие на Салах. Има достатъчно фактори в полза на Сити, а проблемите в отбраната на Ливърпул няма как просто да са изчезнали завинаги. Всъщност отборът на Клоп едва ли ще успее да изнесе втори толкова стабилен мач в защита. Затова важното за Ливърпул ще е да вкара на чужд терен, но за целта ще трябва да покаже играта от първото полувреме снощи, а не от второто. Снимка: Getty Images

Ливърпул нанесе шокиращо поражение с 3:0 на Манчестър Сити и взе голяма преднина в английския сблъсък на четвъртфиналите в Шампионската лига.

В шеметно първо полувреме на "Анфийлд" домакините вкараха три гола между 12-ата и 31-вата минута. А можеха да вкарат и още на доста объркания си съперник.

Втората част обаче започна с контузия на решителната фигура в червен екип Мохамед Салах, който се беше отчел с гол и асистенция до този момент. Той излезе принудително, "гражданите" натиснаха, а Ливърпул се защитаваше до края.

Атаките на Сити обаче бяха доста безплодни и те така и не стигнаха до гол на чужд терен, който щеше доста да увеличи шансовете им в реванша.

Така Юрген Клоп записа още един успех над Пеп Гуардиола, а каталунецът и неговите футболисти ще се надяват на почти немислим обрат в ответния мач.

Защо се стигна до толкова категоричен успех на Ливърпул и защо Манчестър Сити не успя да покаже силните си страни в един от най-важните си мачове за сезона?

Вижте отговорите в галерията с 5 извода от Ливърпул - Сити 3:0.