Байерн Мюнхен завладя Европа за шести път

Кингсли Коман празнува единствения гол със съотборниците си. Французинът беше изненадата в титулярния състав на Ханзи Флик Снимка: Getty Images

Байерн Мюнхен стана европейски клубен шампион за шести път в историята си след победа с 1:0 над Пари Сен Жермен във финала на Шампионската лига.

Така Байерн завърши сезона с велик требъл като този от 2013-а и след титлата на Германия и купата на страната, триумфира и на европейската сцена. Баварците спечелиха Шампионската лига с исторически постижения - 11 победи от 11 мача в турнира при голова разлика 43:8 (никой друг не го беше правил) и общо 21-ва поредна победа във всички надпревари.

От началото на календарната година Байерн няма загуба и нареди 25 победи в 26 мача, като единствено РБ Лайпциг не загуби от мюнхенци и завърши 2:2 с тях в Бундеслигата.

Тази вечер бившият футболист на ПСЖ Кингсли Коман се превърна в герой за германския отбор с единствения гол в срещата, която предложи динамика, но не оправда очакванията за голов спектакъл.

Съперниците изиграха вълнуващо първо полувреме при поделено надмощие, в което обаче липсваха головете.

Първото чисто положение дойде в 18-ата минута, когато Мануел Нойер имаше и доза шанс, за да успее да спаси удар на Неймар.

Малко по-късно Роберт Левандовски майсторски стреля с гръб към вратата и удари гредата зад Навас. После костариканецът спаси и удар с глава на нападателя.

В края на частта първо Килиан Мбапе стреля разочароващо при отлично положение за ПСЖ, а веднага след това реферът спести чиста дузпа в полза на Байерн.

Кингсли Коман се измъкна отляво и беше повален с ръка от Керер, но незнайно защо Даниеле Орсато не реагира, а ВАР също не разгледа ситуацията.

В 59-ата минута дойде и големият момент на Коман.

При отлична атака на Байерн Кимих центрира отдясно на далечната греда и французинът с глава завърши покрай Навас за 1:0.

Десетина минути по-късно ПСЖ успя да наложи сериозен натиск и да постави под напрежение германците. Маркиньос излезе на добра позиция срещу Нойер, но вратарят спаси с крак.

В добавеното време още една дузпа за Байерн беше спестена, този път срещу резервата Коутиньо. При организираната контраатака Неймар стреля, но шутът му беше отклонен.

С това приключиха надеждите на френския тим, докато Байерн довърши уверено срещата и с оглед представянето си през целия турнир, заслужено завърши сезона на европейския връх.