Драма с 22 дузпи, пропуск на Де Хеа и провал за Юнайтед! Емери отново е кралят на Лига Европа Снимка: Getty Images

Виляреал победи Манчестър Юнайтед в невероятна драма с дузпи и грабна трофея от Лига Европа!

Редовното време и продълженията завършиха при резултат 1:1, а после съперниците демонстрираха изключителна концентрация при дузпите и бяха точни при цели 21 поредни изпълнения, преди да се стигне до фатален пропуск на стража Давид де Хеа.

Това е исторически първи трофей от Лига Европа за испанския тим, но наставникът на победителите Унай Емери взе четвърта купа от любимата си надпревара.

Оле Гунар Солскяер пък остава без трофей начело на Юнайтед, а самият клуб не е виждал купа от 4 г., когато спечели Лига Европа с Жозе Моуриньо начело.

Пред 9000 зрители в Гданск Юнайтед изигра слабо първо полувреме, в което владееше повече топката, но не създаде почти нищо в предни позиции.

"Жълтата подводница" стартира с мисъл основно за защитата, но постепенно започна да организира някои прилични атаки.

В 29-ата минута Виляреал откри резултата след центриране от фаул на Дани Парехо.

Жерар Морено беше изпуснат от защитата и засече топката във вратата на Де Хеа за 1:0.

Английският гранд не успя да отговори на попадението, а в действията на играчите в червено личеше скованост.

До изравняване можеше да се стигне в добавеното време на първата част, когато едно центриране на Грийнууд се отби в Албиол, който можеше да си вкара автогол, но Руи улови.

През втората част "червените дяволи" се вдигнаха на щурм и той бързо даде резултат.

В 55-ата минута след един корнер и опит за удар на Рашфорд се получи карамбол, при който вратарят Руи се подведе, а топката попадна в Единсон Кавани, който на празна врата изравни.

ВАР провери гола за засада и го призна, а за Виляреал последваха тежки минути, защото натискът на Юнайтед продължи.

Испанците обаче удържаха и защитата им не се пропука повторно до края на редовното време.

Фаворитът във финала пък не успя да наложи по-трайно преимущество, с което да нанесе решаващ удар.

Срещата влезе в продължения, които бяха изиграни много предпазливо и от двата отбора и няма да се запомнят с нищо.

Така се стигна до дузпи, в които двата тима проявиха хладнокръвие и бяха точни при всичките си 20 изпълнения от бялата точка чак до резултат 10:10.

Тогава се стигна до изпълнения от двамата вратари.

Херонимо Руи изпълни отлично и беше точен, а после спаси слабия удар на Де Хеа и донесе трофея на Виляреал.