Екзекуторът на Ливърпул, който трябваше да чака 14 г. за следващия си гол в Европа Снимка: Getty Images

Стеван Йоветич има над 150 отбелязани гола в кариерата си, но в четвъртък се разписа, слагайки край на 14-годишната си суша в Европа.

Черногорецът бе обявен за един от световните таланти още в тийнейджърска възраст.

Само на 17 стана капитан на Партизан Белград. Помогна на сръбския тим да стане шампион, след което вкара и първия си гол в евротурнирите, пронизвайки Жрински Мостар на четири пъти в двата мача за Купата на УЕФА.

Фиорентина спечели наддаването за подписа му и през 2008-а плати осем милиона евро за него.

През следващия сезон Йоветич започна да бележи за "виолетовите" и в Европа. Разписа се срещу Спортинг Лисабон в плейофа за влизане в групите на Шампионската лига, след което продължи.

В групите черногорецът вкара и двата гола за победата с 2:0 над Ливърпул на "Артемио Франки", превръщайки се в екзекутор на английския тим.

Фиорентина спечели групата си, като на два пъти победи "червените", които завършиха трети - зад "виолетовите" и Олимпик Лион.

На осминафиналите Йоветич заби още две попадения, този път във вратата на Байерн Мюнхен. Фиорентина бе загубил първия мач на "Алианц Арена" с 1:2, но победи баварците в реванша с 3:2.

Италианският тим обаче не успя да прескочи осминафиналите заради правилото за гол на чужд терен, което тогава все още важеше.

Допреди четвъртък това бяха всичките голове на Йоветич в евротурнирите, въпреки че успя да бележи в първенствата, в които се състезаваше със съответните си отбори, а за националния отбор на Черна гора наниза 34 попадения.

Фиорентина не успя да се класира за Европа в последните му три години в клуба, преди Манчестър Сити да извади 26 млн. евро за него през 2013-а.

Преминаването му на Острова обаче не се оказа мечтаният трансфер. Йоветич отбеляза само 11 гола за "гражданите" в двете му години на "Етихад".

През първия си сезон не изигра нито мач в Шампионската лига, след което не успя да се разпише в пет срещи, в които взе участие.

Последваха периоди в Интер, Севиля и Монако, където също игра в Европа, но головата му суша продължи.

След две години в Херта през лятото на 2023-та, вече на 34 г., Йоветич пое на юг и подписа с гръцкия гранд Олимпиакос.

В досегашните седем мача с Олимпиакос в Европа Йоветич продължаваше да не намира мрежата, но в четвъртък прекърши проклятието.

14 години по-късно и 16 мача след последното си попадение в Европа най-накрая се разписа, отбелязвайки петото попадение за Олимпиакос при разгрома с 6:1 над Макаби Тел Авив в осминафиналния реванш от Лигата на конференциите.

Влизайки като резерва, 34-годишният нападател успя да вкара в добавеното време на мача.

На четвъртфиналите в Лигата на конференциите Олимпиакос го чака съседски сблъсък с Фенербахче.