Моуриньо паркира автобуса и донесе на Рома първи трофей от 14 г.

Моуриньо паркира автобуса и донесе на Рома първи трофей от 14 г. Снимка: Getty Images

Рома спечели първото издание на Лигата на конференциите след победа с 1:0 над Фейенорд във финалния двубой.

Гол на Николо Дзаниоло през първата част реши финала в Тирана и донесе на "вълците" първа купа от 14 г. насам, както и първи европейски трофей още от 1961 г., когато римляните печелят Купата на панаирните градове.

Срещата започна доста равностойно и предпазливо, без интересни положения пред двете врати.

Като от нищото обаче Рома откри в 32-рата минута.

Тогава Траунер не успя да се намеси при едно прехвърлящо подаване и топката стигна до Николо Дзаниоло, който я овладя и с технично докосване прехвърли вратаря за 1:0.

Към края на полувремето Фейенорд се събуди и започна да атакува по-активно, но не стигна до нищо повече от няколко центрирания около Руи Патрисио.

В началото на втората част натискът на нидерландците доведе до няколко сериозни положения, а на два пъти и гредите спасиха Рома още до 50-ата минута.

Патрисио пък се отличи с решаващи намеси.

После обаче Рома успя да затвори мача, а с напредването на минутите все по-откровено бавеше играта по всякакви възможни начини.

Така с типична за Жозе Моуриньо тактика, италианците удържаха минималната победа.

За треньора на победителите това е първи трофей от 5 г. насам. Специалния запазва стопроцентовата си успеваемост в европейски финали и става единственият треньор, който е печелил Шампионската лига, Лига Европа и Лигата на конференциите.

Италианският футбол пък нямаше европейски клубен трофей от 2010 г., когато отново Моуриньо спечели Шампионската лига с Интер.