Най-сетне е време за евротурнири! Всичко, което трябва да знаем за завръщането им

След цели пет месеца пауза евротурнирите отново са тук Снимка: Getty Images
След цели пет месеца пауза евротурнирите отново са тук

Чакахме достатъчно дълго и сега отново е време да се насладим на европейски футбол от най-висока класа в евротурнирите.

След 5-месечно прекъсване заради пандемията, Шампионската лига и Лига Европа се подновяват от тази седмица, а рестартът е още днес с четири осминафинала от втория по сила турнир.

Очаква ни изключителен футболен маратон, какъвто никога не сме виждали през август. Става въпрос за 26 мача за 19 дни с участието на най-големите отбори и играчи, макар и поставени при твърде необичайни условия поради мерките против коронавируса.

5-кратният победител в Шампионската лига Кристиано Роналдо ще опита да изведе Ювентус до бленувания трофей, а 4-кратният носител на купата Лионел Меси също ще поведе своята Барселона.

За феновете на английския футбол също ще има предостатъчно любопитни моменти, тъй като Манчестър Сити и Челси още са в Шампионската лига, а Манчестър Юнайтед и Уулвърхемптън са сред фаворитите в Лига Европа.

Докъде бяха стигнали двата турнира?

Последните засега мачове от Шампионската лига бяха на 11 март. Един от тях беше особено драматичен и в него носителят на трофея Ливърпул беше елиминиран от Атлетико Мадрид на собствен терен.

Така мадридчани се присъединиха към ПСЖ, РБ Лайпциг и пълния дебютант Аталанта като част от финалната осмица.

Все още остава да бъдат изиграни 4 осминафинални реванша, включително големият сблъсък между Манчестър Сити и рекордьора по трофеи в Лигата Реал Мадрид (13).

Съставът на Пеп Гуардиола победи с 2:1 на "Бернабеу" в първия двубой и влиза като фаворит в реванша на "Етихад" този петък, 7 август.

Същата вечер по същото време италианският шампион Ювентус ще опита да направи обрат срещу Лион в Торино след загубата с 0:1 в предния мач.

В събота ще бъдат определени последните двама четвъртфиналисти. Челси изглежда обречен в гостуването на Байерн Мюнхен след загубата с 0:3 от германския хегемон в първия мач.

Барселона и Наполи завършиха 1:1, но реваншът е на "Камп Ноу", където каталунците са абсолютни фаворити. Лео Меси и компания ще преследват трофея с всички сили, след като останаха втори в Ла Лига зад големия съперник Реал.

Рестартът на Лига Европа днес ще изправи Манчестър Юнайтед срещу ЛАСК във вече решен сблъсък заради победата на "червените дяволи" с 5:0 в първата среща.

Също тази вечер един срещу друг ще излязат Интер и Хетафе.

Утре сблъсъците обещават да бъдат вълнуващи. Байер Леверкузен е домакин на Рейнджърс, след като спечели с 3:1 в Шотландия, а Уулвърхемптън приема гръцкия шампион Олимпиакос след 1:1 в първия мач.

Утре вечерта един срещу друг ще се изправят също Севиля и Рома.

Мачовете от Шампионската лига ще бъдат от 22:00 българско време, докато в Лига Европа ще има и ранни мачове от 19:55.

Очакват ли ни суперсблъсъци като Байерн - Барселона и Гуардиола срещу Роналдо?

Жребият за четвъртфиналите и полуфиналите на надпреварите вече беше изтеглен и отсега могат да се правят някои сметки.

Ако Манчестър Сити преодолее Реал, нищо чудно да се изправи срещу Ювентус и Кристиано Роналдо в следващата фаза.

Байерн Мюнхен пък ще очаква Барселона и Меси на четвъртфинала. Ако няма някакви сензации, в този поток се очертава голямо дерби и на полуфиналите.

В горния поток четвъртфиналите са РБ Лайпциг - Атлетико Мадрид и Аталанта - ПСЖ. За парижани изглежда пътят е отворен за дълго чакания голям пробив в турнира.

В Лига Европа Манчестър Юнайтед ще се изправи срещу Копенхаген или Истанбул Башакшехир, докато Уулвърхемптън и Олимпиакос ще очакват Севиля или Рома. Впрочем сблъсъците Севиля - Рома и Интер - Хетафе ще са само в един мач, тъй като през март първите двубои между тях така и не се изиграха и бяха отложени.

Елиминации в един мач, неутрални терени и празни трибуни

Завършването на двата турнира ще се случи при значителни промени, към които футболисти, треньори и зрители ще трябва да се адаптират в движение.

Всички оставащи срещи ще бъдат пред празни трибуни заради продължаващата опасност от COVID-19. Двубоите ще започват с минута мълчание в памет на жертвите на пандемията.

Четвъртфиналите, полуфиналите и финалът на Шампионската лига ще бъдат в един-единствен мач и ще се изиграят между 12 и 23 август на два стадиона в Лисабон - този на Бенфика "Ещадио да Луш" и този на Спортинг "Ещадио Жозе Алваладе".

В Лига Европа от четвъртфиналите нататък също ще се играе само по един мач, а двубоите ще се провеждат в четири германски града - Кьолн, Дюселдорф, Дуисбург и Гелзенкирхен.

Четвъртфиналите са насрочени за 10-11 август, а полуфиналите - за 16-17, докато финалът е 4 дни по-късно.

Новият сезон започва преди завършването на стария, включват се и българските отбори

Безпрецедентното разместване на календара заради коронавируса поражда един голям парадокс.

Още тази седмица паралелно с мачовете от настоящия сезон, започват и квалификациите в Шампионската лига за следващата кампания.

Българският шампион Лудогорец ще се включи от първия квалификационен кръг на 18/19 август и все още очаква да узнае своя съперник. Отборите ни в Лига Европа ЦСКА, Локомотив Пловдив и Славия стартират седмица по-късно.

Жребиите ще бъдат на 9 и 10 август.

Всички сблъсъци, освен тези в плейофната фаза на шампионския турнир, ще се играят в един мач, а жребият ще определя кой да е домакин. И тук трибуните ще бъдат затворени за зрители.

Лудогорец трябва да преодолее четирима съперници, за да изпълни мечтаната цел и да стигне до групите на Шампионската лига, а отпадане в която и да е фаза ще означава включване в квалификациите за Лига Европа.

ЦСКА, Локомотив и Славия също трябва да преодолеят по четирима съперници, за да достигнат груповата фаза на Лига Европа. Техните първи мачове ще са на 27 август.