Сензацията е факт! Лион развали "финала преди финала"

Лион поднесе голяма изненада и отстрани Манчестър Сити на четвъртфиналите в Шампионската лига.

Финал преди финала - така определяха евентуалния сблъсък на полуфиналите между Байерн Мюнхен и Манчесър Сити. Лион обаче имаше други планове и се намести за съперник на баварците за сметка на тима на Пеп Гуардиола след победа с 3:1 над англичаните на стадион "Жозе Алваладе" в Лисабон.

"Гражданите" бяха далеч от най-доброто, което сме свикнали да виждаме от тях в последния четвъртфинал на Шампионската лига, и логично си стягат багажа от португалската столица. Донякъде и съдбата бе решила да изпрати "хлапетата" напред в турнира, след като Рахийм Стърлинг пропусна на празна врата от малкото наказателно поле в 86-ата минута при резултат 1:2, а секунди по-късно Лион вкара третия си гол и реши двубоя.

Играта на Кевин де Бройне не вървеше, което се отрази на целия отбор, а Гуардиола бе необичайно нервен край тъча, което се предаваше и на отбора му. Вратарят Едерсон също не направи най-добрия си мач и когато вземем всичко това предвид, е ясно, че то доста натежа за изхода на срещата с Лион.

Спорна беше и тактиката, избрана от Пеп, който излезе с предпазлив състав и въпреки че Сити владееше повече топката, нямаше идея в центъра на терена и острота в атака.

Лион поведе в 24-тата минута. Защитата на Сити бе матирана с дълго подаване към Екамби. Ерик Гарсия се хвърли и успя да го блокира, но топката се озова в Максуел Корне, който я прати технично покрай излезлия Едерсон с удар извън наказателното поле.

Полувремето завърши при този резултат, а след почивка Гуардиола вкара Марез на мястото на Фернандиньо. Де Бройне сложи капитанската лента и взе диригентската палка, но все не му се получаваше.

Белгиецът дочака своя момент в 69-ата минута. Марез намери Стърлинг в наказателното поле, а той се справи със защитник на съперника и пусна прекрасен пас към Де Бройне, който с прецизен удар прати топката в мрежата за 1:1.

В този момент се очакваше Сити да натисне педала и да се добере до пълен обрат, но нищо подобно.

Френският тим нанесе втори удар в 79-ата минута при противоречиви обстоятелства. Влезлият като резерва Муса Дембеле даде аванс на Лион. Топката бе насочена към Екамби, който бе в засада. Той обаче я пропусна и тя стигна до Дембеле, който напредна и стреля. Едерсон докосна топката, но тя се озова в мрежата. Ситуацията бе разглеждана няколко минути със системата ВАР за евентуална засада и за нарушение на Дембеле в началото на атаката, но съдиите признаха попадението.

След това дойде описаният пропуск на Стърлинг в 86-ата минута, а в ответната атака Дембеле отбеляза втория си гол в мача. Удар на Ауар не трябваше да създаде много проблеми на Едерсон, но вратарят само парира топката, която се озова в краката на Дембеле и той оформи крайното 3:1 за тима на Руди Гарсия.

Така за трета поредна година Сити не успява да прескочи четвъртфиналната фаза.