Требъл за Сити! 12 г. по-късно Гуардиола отново спечели Шампионската лига

Требъл за Сити! 12 г. по-късно Гуардиола отново спечели Шампионската лига Снимка: Getty Images

Манчестър Сити осъществи мечтата си и спечели Шампионската лига. "Гражданите" вдигнаха "купата с големите уши" след минимална победа с 1:0 срещу Интер в изключително тежък и оспорван сблъсък в Истанбул.

Така, след спечелването на титлата в Англия и ФА Къп Сити изравни постижението на Манчестър Юнайтед от 1999 година и завърши требъла.

Единственото попадение в мача отбеляза Родри. Испанецът се превърна в герой за английския тим в 68-ата минута, когато отбраната на "нерадзурите" не успя да се справи с едно центриране отдясно.

Попадението обаче бе достатъчно за Пеп Гуардиола да спечели третия си трофей от Шампионската лига и първи с отбор, различен от Барселона. Преди това каталунецът бе извел Барса до две победи през 2009 и 2011 г. след победи над Манчестър Юнайтед на финала.

В последните минути Интер се опита да стигне до равенството и бе много близо, но удар на Ромелу Лукаку бе спасен от Едерсон от голлинията, а малко преди това "нерадзурите" удариха и греда.

Първото по-опасно положение пред двете врати дойде в петата минута след опасен удар на Бернардо Силва, който почти облиза гредата. В средата на първата част и Холанд успя да стреля, но го направи право във вратаря Онана. Норвежецът бе опазен напълно от отбраната на Интер, но този път голът за "гражданите" падна от другаде.

Сити бе принуден да прави смяна още в 35-ата минута, след като Кевин де Бройне се контузи. На негово място влезе Фил Фоудън, което се усети негативно в играта на "гражданите", но не бе пагубно.

В началото на втората част и Индзаги направи принудителна смяна след контузията на Един Джеко. На негово място влезе Ромелу Лукаку, който пропусна най-чистото положение за италианците.

Единственото попадение в мача падна в 68-ата минута. Бернардо Силва проби отдясно и центрира в наказателното поле. Отбраната на Интер не успя да изчисти, а върху топката връхлетя Родри, който метър-два в пеналта прати бомбен шут в мрежата на Онана.

Снимка: Getty Images

Секунди по-късно Димарко бе на крачка от изравняването. След неразбирателство в отбраната на Сити италианецът стреля с глава, прехвърли Едерсон, но ударът му кацна върху напречната греда. При добавката отново Димарко стреля с глава, но уцели крака на Лукаку.

Интер продължи с атаките. Ред бе на Лукаку да обстрелва вратата на Едерсон, но ударът му попадна право в тялото на бразилеца.

В 77-ата и Сити изпусна чисто положение. С прекрасно завъртане Фоудън се освободи от защитата и излезе сам срещу Онана, но стреля слабо и стражът на "нерадзурите" нямаше проблем да улови топката.

Последните минути отново бяха на сметката на Интер. В 88-ата Лукаку бе изпуснат и стреля с глава, но от четири-пет метра уцели точно Едерсон, който извади топката от голлинията.

В добавеното време Едерсон направи още едно перфектно излизане, а в последната секунда, буквално, когато и Онана се бе включил при изпълнението на един корнер, спаси пореден удар към вратата си, след което Шимон Марчиняк наду последния съдийски сигнал.