Гол от аут е кандидат за най-далечния гол в историята (видео)

Аржентинският вратар Леандро Рекена отбеляза един от най-впечатляващите голове в историята при победата на неговия Кобресал срещу Коло Коло с 3:1 в мач от чилийското първенство.

В 77-ата минута Рекена изрита силно една топка от аут, която прескочи колегата му - Брайън Кортес, който бе излязъл извън наказателното си поле, и влетя в мрежата му.

Според "TNT Sports Chile" голът може да се смята за най-далечния в историята. Изчисленията показват, че попадението е отбелязано от 101 метра, тъй като стадионите на Кобресал е малко по-дълъг от 100-те метра, с които сме свикнали (стандартът е между 90 и 120 м - б.а.).

Любопитен факт, който, може би, не знаете - от аут може да се вкара гол, но само в противниковата врата. Ако изпълнителят на аута вкара топката в собствената си врата, това не е автогол, а съдията отсъжда корнер за противника.

От Кобресал ще подадат официално заявление за вписване на името на Леандро Рекена в "Книгата с рекордите на Гинес".

"Исках да изпълня бързо аута, но след като го направих, се хванах за главата, защото видях, че двама мои съотборници се намират на перфектна позиция за контраатака, а топката ще ги прескочи - споделя вратаря Рекена след впечатляващия шут. - Но когато видях, че топката прескача Брайън, повярвах, че може и да влезе."

Настоящият рекорд за най-далечен гол от 96,01 м принадлежи на друг вратар - Том Кинг, отново от аут. Поставен е през 2021-ва по време на мач от английската четвърта дивизия между Нюпорт Каунти и Челтнъм.