Защо беше признат голът на Нюкасъл? Поредната излагация на ВАР във Висшата лига (видео)

Двубоят между Нюкасъл и Арсенал (1:0) беше поредното дерби във Висшата лига, помрачено от неадекватни съдийски изяви.

Мачът беше изключително качествен и с много заряд, но беше решен от спорния гол на Антъни Гордън през втората част, при който имаше очевиден фал в атака.

Гордън порази вратата отблизо в 64-тата минута след продължително нападение на домакините, а в ситуацията имаше цели три съмнителни момента и затова ВАР я разглеждаше дълго.

Първата проверка беше по казуса дали топката е излязла в аут преди центрирането на Джо Уилок от левия фланг.

Всичко беше въпрос на милиметри и след над 4 минути умуване съдиите прецениха, че не разполагат с гледна точка, от която да могат да направят категорична преценка.

Затова и предпочетоха да оставят в сила решението на съдийската бригада на терена - а там нито главният, нито страничният съдия бяха сигнализирали, че топката е излязла изцяло извън очертанията.

По-късно BeIN Sports показа графика, която потвърди, че минимална част от топката е останала в очертанията на игрището.

Вторият спорен момент беше и този, при който решението изглеждаше най-очевидно.

Бранителят на Арсенал Габриел Магаляеш беше тръгнал да изчиства центрирането на Уилок, но беше изблъскан в гърба от Жоелинтон.

Нарушението в атака беше безспорно, но по неясна причина всички съдии го подминаха.

Имаше съмнения дори за игра с ръка на Жоелинтон, но и те не бяха потвърдени.

Третият въпрос беше дали Антъни Гордън е бил в засада преди да стреля във вратата, но се оказа, че е в чиста позиция.

Когато най-накрая голът беше признат, това изненада мнозина, но и хвърли домакинската публика в екстаз - а до края Нюкасъл удържа победата.

Това беше първа шампионатна загуба за Арсенал през сезона и логично, мениджърът Микел Артета беше бесен от развоя.

Той определи съдийското решение като позорно и допълни, че това няма как да е редовно попадение "по много причини".

"Случилото се е далеч от нивото, на което трябва да бъде тази лига. Срам ме е, че бях част от това", каза още Артета.

Логично, издънката доведе до поредни масови критики към реферите в Премиър лийг от страна на фенове, медии и анализатори.

По-рано през сезона дербито между Тотнъм и Ливърпул също беше помрачено от ВАР заради непризнат редовен гол на Луис Диас.

Тогава лоша комуникация между съдиите във ВАР стаята и тези на терена доведе до отмяна на попадението заради несъществуваща засада.

Сега реферските решения и прилагането на технологията за видеоповторения отново са поставяни под въпрос, увеличават се и призивите за драстични промени в съдийството на Острова.