Ако за година и половина Сотир Цацаров вече е отметнал един Костинброд и една банкова паника, изглежда, трябва да се заредим с търпение и здрави нерви до 2020 г., когато ще дойде краят на мандата му, а дотогава - над него е само Бог. Или сравним по влияние политически субект. (Вижте снимките)
Снимка: В.Е.
На 25 февруари няколко души от групата "Протестна мрежа" завеждат в прокуратурата сигнал за предполагаема организирана престъпна дейност на три лица - Делян Пеевски, Цветан Василев и Николай Бареков.
Вероятно и в най-смелите си очаквания подателите на сигнала не са предполагали колко сериозно ще се отнесе държавното обвинение към представените от тях данни. Не за друго - просто сигналът е документирал обществено достъпна информация, изводите от която са публична тайна от години.
Цветан Василев е внесъл насрещен сигнал срещу "Протестна мрежа" - с обвинение, че деянието им "разкрива белезите на престъплението набедяване, наказуемо от НК".
Но няколко дни по-късно самият Сотир Цацаров разкрива, че Василев е поискал нещо повече от независимо разследване срещу посегателство над репутацията му - поискал е да получи препис от сигнала на "Протестна мрежа".
За първи - и сякаш за последен път, главният прокурор категорично се възползва от възможността да демонстрира някаква независимост по казуса.
Снимка: БГНЕС
В разгара на разследването срещу Цветан Василев, на 12 юни ВСС гласува извънредна точка в дневния си ред - освобождаването от съдебната система на знаковия прокурор Роман Василев. По негово собствено желание, без посочени мотиви, по лични причини. Василев беше дългогодишен ръководител на стопанския отдел на най-важната прокуратура в страната - СГП, а след смяната на ръководството бе "отстранен чрез повишаване" в Апелативната специализирана прокуратура.
Официалното обяснение на внезапния му отказ от статута на магистрат - желанието му да се съсредоточи върху академичната дейност. Неофициалните обяснения обаче са по-различни и са свързани с течащото разследване срещу Цветан Василев.
Смущаващата концентрация на общественото внимание върху КТБ явно вече изнервят ръководството на банката. В ранните часове на петък, 13-ти юни, е публикувана официална позиция, с която от КТБ посочват, че не намират за нормално и обществено отговорно от страна на следствените органи да отчитат "ежечасно, публично и в детайли" дейността си по разследването на банката.
Снимка: В.Е.
Провокацията е посрещната подобаващо. Още в 10:30 ч. полицаи и следователи влизат на обиск в сграда, ползвана от офиси на КТБ и ТВ7. От държавното обвинение пазят мълчание за целите на показната акция, а от сградата на два пъти се изнасят документи в черни чували. От СГП съобщават само, че обискът не засягал "банкови институции и офиси на медии".
Делян Пеевски свидетелства пред "колегите си" от Следствения отдел на Софийската градска прокуратура по разследването за опит за убийство над самия него. Четирима набедени атентатори са арестувани три дни по-рано. Съдът освобождава всички заподозрени заради липса на каквито и да било доказателства за предполагаемото престъпление. ""Ако бях началник на съдебната власт, надали моите убийци щяха да бъдат пуснати и днес да съм тук, а другите да ги няма", казва Пеевски.
На 18 юни по БНР изтича анонимна непотвърдена информация, че подуправителят на Българската народна банка Цветан Гунев от два дни е обвиняем за престъпление по служба.
"Управлението „Банков надзор" в БНБ не прилага еднакво законовите изисквания към всички търговски банки в България. Това се извършва под давлението на ръководното тяло на БНБ, и в частност на нейния управител Иван Искров и подуправителя и шеф на управление „Банков надзор" Цветан Гунев. Двамата са особено близки до една печално нашумяла в последните дни банка и са финансово зависими от нея от години", пише т.нар. "Киро Колев" - анонимен автор, представящ се за служител на централната банка. Ако до този момент изтеглянето на депозити от КТБ от притеснени "скъпи клиенти" на банката се случва без особена публичност, посочването с прокурорски пръст на виновно лице в БНБ вече не оставя съмнения в никого.
Ако до този момент изтеглянето на депозити от КТБ от притеснени "скъпи клиенти" на банката се случва без особена публичност, посочването с прокурорски пръст на виновно лице в БНБ вече не оставя съмнения в никого.
Оттам нататък историята е известна - опашките пред централата на пл. "Гарибалди", писмото до БНБ с искане за поставяне под специален надзор, спешната ревизия в условията на прокурорския обиск на банкова документация, през бомбастичните обвинения в изнасянето на огромни суми пари "в чували" от трезора на КТБ (по прессъобщението на Прокуратурата), арестите, прекатегоризацията на обвинението в рамките на няколко часа в съвсем различно престъпление от първоначалните заявки и среднощните съдебни заседания в неделя срещу понеделник.
Главният прокурор наскоро се оплака, че заради медийния интерес към съдбата на триадата Пеевски-Василев-Бареков, прокуратурата на можела да си свърши "нормалната работа".
И това издава засечката в мисленето на обвинител No.1 - защото за него и ръководената от него система е извън "нормалната работа" да разследва по своя собствена инициатива корупционните връзки между икономическата и политическата власт, които бият на очи.