БНБ реагира остро на предложена от БСП поправка в Закона за гарантиране на влоговете, с която търговските банки се задължават да увеличат премийните си вноски във Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВБ) при недостиг на средства в него.
От ръководството на Централната банка са сезирали ЕК и Европейската централна банка с изрично становище, че проектът носи рискове за финансовата стабилност на страната.
Какво предлага БСП?
Поправката предвижда Управителният съвет на ФГВБ да има право да завишава от 0,5% до 2% годишната вноска на банките за срок от 3 години при недостиг на средствата, необходими за изплащане на гарантирани влогове - какъвто е примерът с настоящата ситуация около КТБ.
Още по-радикалната идея, разписана от депуатите на БСП, е създаване на законова възможност за задължаване на банките да преведат авансово годишните премийни вноски в увеличения размер, в тридневен срок от установяване на недостиг във ФГВБ.
БСП разсъждава и върху опция, при която се появява допълнителен недостиг на средства въпреки задействането на горепосочените хипотези - и тук предизвиква гнева на БНБ.
Левите предлагат дефицита на Фонда за гарантиране на влоговете да се покрива от Българската народна банка с кредит към ФГВБ с лихва, равна на действащия основен лихвен процент.
Под поправката са се подписали 17 народни представители от БСП - Лява България, сред които председателят на парламентарната група Михаил Миков, целият финансово-икономически екип на партията - Румен Гечев, Корнелия Нинова, Георги Кадиев, и др.
Сред мотивите на вносителите се посочват "по-добро регулиране на отношенията между ФГВБ, банките и БНБ", както и елиминиране на опасността да се натоварване на държавния бюджет (както е в случая с КТБ, при който МФ поиска увеличаване на дълга въпреки риска от свръхдефицит, за да може да отпусне заем на Фонда за гарантиране на влоговете).
БСП твърди, че с промените в закона ще осигури "необходимата стабилност и безотказност в работата на ФГВБ".
Какво ядоса БНБ?
Ръководството на Централната банка директно обвинява БСП пред Европейската комисия и ЕЦБ, че проектът противоречи на устройствения закон на БНБ и на "действащите от 1 юли 1997 г. до днес принципи на валутния борд".
БНБ напомня на народните представители от БСП, че предложеният от тях текст представлява нарушение на забраната за парично финансиране, която е основно правило на икономическата и парична политика за страните-членки от ЕС.
"Законопроектът би предизвикал сериозни смущения във функционирането на банковата система и би предизвикал рискове за финансовата стабилност в страната", заключава ръководството на БНБ.
"Първо, банките ще бъдат принудени да понижат цената на привлечените от тях средства. Това от своя страна ще намали привлекателността на банковите депозити и ще предизвика отлив на вложители, което ще окаже натиск върху ликвидната позиция на банките. Второ, по-високите разходи на банките във връзка с евентуално повишаване на премийните им вноски към ФГВБ ще рефлектират върху цената на предлаганите кредити, което ще има негативен ефект за възстановяването на икономиката", обясняват от Централната банка.