"Промяната в БСП трябва да продължи. БСП трябва да си върне статута на първа политическа сила. Това е основна задача, която ще стои пред мен и моя екип."
С тези думи официалният нов лидер на социалистите Атанас Зафиров прие победата си на балотажа срещу Борислав Гуцанов.
И докато той обяснява как манталитетът на БСП не е като за пета политическа сила, а трябва отново да се бори за първото място, думите му по-скоро звучат кухо и наизуст, отколкото като реално обещание.
На практика Зафиров е начело на социалистите от юни насам след оставката на Корнелия Нинова, а преди това от 2020 г. беше неин зам.-председател. Член е на Изпълнителното бюро от 2017 г.
••• Как се стигна до избора на Зафиров за официален лидер на БСП:
Вероятно дълбоките експерти по БСП и спецификите около партията ще са способни да открият новото и различното, което Зафиров е успял да внесе като лидер на левицата в контраст с неговата предшественичка.
Със сигурност поне засега му липсва нейния авторитарен тон, а преди изборите през октомври подаде ръка на другите леви формации за формирането на коалицията "БСП - Обединена левица".
Практиката обаче показа, че въпреки големите приказки за обща работа за възраждане на лявото, това се оказа поредната хелиоцентрична формация, в която по-малките играчи гравитират около центъра на "Позитано" 20. Един поглед към парламентарната група на БСП-ОЛ е достатъчен, за да докаже тази тенденция.
Единствената по-чувствителна промяна в сравнение с политиката на Нинова дойде от решението на новото ръководство да се влезе в коалиция с ГЕРБ - доскорошния голям враг.
Така че поне към момента в БСП няма реален рестарт, който да сложи край на линията на консервативен социализъм със залитания към национализма, проповядвана от бившата лидерка.
Още повече - Зафиров по никакъв начин не е доказал, че носи със себе си някакви големи идеи, които действително могат да дадат нов път и ново разбиране за лявото, различни от "Дайте да дадем някакви безплатни неща на хората".
С други думи - почти същото като Нинова, но без нейния агресивен маниер и огнен речитатив.
••• Какъв беше ефектът на Корнелия Нинова в БСП:
Ако трябва да сме честни, и самата партия като че ли не иска да се променя особено.
В ядрото си социалистите търпяха Нинова, докато в крайна сметка тя не бе изгонена с дворцов преврат, а сега избираха между двама от нейните заместници.
Нито европейското лице на БСП Сергей Станишев стигна до гласуването, нито шефът на младежкото крило Габриел Вълков, който в момента е един от най-компетентните, ако не и най-компетентният оратор на левицата. И двамата си направиха самоотвод.
Междувременно членовете на 51-ия конгрес на партията гласуваха в унисон с настоящото ръководство - както може да се очаква от едни послушни кадри.
Това е и проблемът при социалистите - няма как партията им да се промени, когато отвътре тя е проядена от комформизъм и безидейност.
На БСП ѝ е нужна смяна на поколенията и прокарване на истински нов път, в който да се види как изглежда лявото през XXI век, така че то да е адекватно за българската реалност. Докато начело на формацията обаче стоят същите хора, които козируваха на Корнелия Нинова, подобно нещо просто няма как да се случи.
Така че в момента, когато Атанас Зафиров говори за завръщането на БСП като първа политическа сила, думите му могат да предизвикат по-скоро смях, отколкото каквото и да е друго.