Проверка на месечните сметки за ток разпореди премиерът Бойко Борисов, след като премиерът Томислав Дончев му докладва за сигнали, че ЕРП-тата отново отчитат потреблението в 40-дневен период.
„Не мога да кажа дали това е истина в момента, но разпоредих да се провери веднага. Помолих и министър Петкова да се провери дали това е вярно, ако е вярно - защо се случва така", заявява Дончев, цитиран от правителствената пресслужба в стенограмата от последното заседание на кабинета.
Дончев призовава министрите към внимание, защото темата е критична. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочва, че и тя е получила такава информация.
"Извикайте ги. Защото вместо ритмично, така както е необходимо да си подават фактурите, когато стане един по-дълъг период, идват големи сметки, и то изведнъж веднага след Нова година...Вече един път това успя", казва Борисов. В края на първия му мандат също имаше протести срещу цените на тока.
Съгласно правилата за измерване на количеството електрическа енергия, периодичността на отчитане трябва да бъде най-малко веднъж месечно, като периодът не може да бъде по-дълъг от 31 дни.
„Сега веднага задействам нещата, за да проверим как стои този въпрос и ще Ви докладвам", уверява Теменужка Петкова. В разговора се включва и вицепремиерът Меглена Кунева, която припомня, че като комисар по проблемите на потребителите е работила по темата.
„Комисията за защита на потребителите трябва да бъде алармирана и на базата на Закона за защита на потребителите трябва да се върне нормалното положение. Това е договор, договор между потребители и ЕРП-тата", обяснява тя.
„Вицепремиерът Кунева с Теменужка Петкова. Ако трябва, заедно срещнете се, обяснете им какво имат по договор и това не го допускайте, да не се получи повторно", заявява Борисов в заключение, а Петкова обещава, че му докладва резултатите от проверките.
Отговорът на ЕРП-тата
От "ЧЕЗ Разпределение България" АД посочват, че следват стриктно нормативните изисквания и за ноември само 0.1% от издадените фактури са за период, по-дълъг от 31 дни.
В получената в Министерството на енергетиката справка от "Енерго-про" се посочва, че фактурите с период на отчитане по-дълъг от 30 дни са 2.028%. В този процент попадат и електромерите, отчетени за период от 31 дни. В писмото се подчертава, че няма отчет за повече от 35 дни.
От EVN информират, че 0.56% от електромерите на техни потребители са отчетени с период от 32 дни поради лоши метеорологични условия или други обективни причини.