На много места в Западна Европа тя е позната като "Руска торта" или "Руска медена торта". При нас, в бившия Източен блок, я знаем като торта Медовик.
Макар че за приготвянето ѝ се използват едва 100-150 грама мед, той така доминира над всички останали вкусове с уханието си, че е дал името на целия десерт.
Сладкишът също така не е с руски произход и в най-добрия случай в Русия е оформен крайният му вид с тънки хрупкави блатове и леко кисел крем, за който се използва заквасена сметана. Легендата обаче свързва тортата Медовик именно с руския императорски двор.
Според нея торта с медени блатове била приготвена за съпругата на Александър I - Елизавета Алексеевна.
В двореца имало нов главен готвач, който не знаел, че императрицата не понася нито вкуса, нито миризмата на мед, и приготвил десерт с пчелния продукт. Елизавета Алексеевна била бясна, но все пак някак си решила да опита една хапка и... се влюбила в тортата и нейния аромат, който за първи път усещала.

Подобни легенди обаче се въртят и за други десерти, без да са доказани. Освен това в Русия в ранните години на XIX век медът не се използвал за сладкиши, а се консумирал отделно или най-много с чай.
Историческите извори припомнят и че Александър I ненавиждал чужди хора в най-близкото си обкръжение и готвачите влизат в това число.
Дори на прословутия френски готвач Мари-Антоан Карем, поканен специално в императорската кухня, не било позволено лично да готви, а само да наставлява руските готвачи и да ги учи на рецептите си.
Тортата с медени блатове или бегло подобен вариант не се среща никъде и в кулинарните книги от онова време.
••• Историята на друга сладка европейска класика - торта "Добуш" - разказваме тук:
Това означава, че рецептата за Медовик е била привнесена в Русия от Европа и адаптирана за руските възможности и продукти.
Нещо повече, страната, която има сериозни традиции в областта на пчеларството, възприема тортата като родна гордост.
Няма как да пропуснем факта, че Медовик прилича поразително на френската селска торта, само че при френския десерт блатовете се приготвят по различен начин и за крема се използва сладка бита сметана.
••• Що е то Баски чийзкейк? Четете тук:
Именно като национална руска гордост медената торта успява не само да оцелее в ерата на СССР, но и да придобие разнообразни модификации.
Тя се прославя като сложен домашен десерт, който е въпрос на чест за всяка опитна домакиня.
Интересното е, че въпреки популярността си тортата не се сервира в сладкарници и кафенета, най-вероятно защото е било трудно да се набави количество мед, достатъчно за комерсиално производство.
В наши дни този проблем е елиминиран, макар че употребата на нискокачествен мед определено се усеща и влияе на крайния резултат.
А можем ли да си приготвим торта Медовик у дома? Да, сладкишът е идеален за дълъг уикенд - и като готвене, и като похапване.

Ето и необходимите продукти по рецептата на The Kitchn:
За блатовете:
- 1 голямо яйце
- 170 грама масло
- 1 чаша захар
- Половин чаша мед
- 3 чаши и половина брашно
- 1 пакетче бакпулвер
- 1 щипка сол
- По желание - канела
За крема:
- 450 грама заквасена сметана
- 350 грама кондензирано мляко
- Половин чаша мед
- 1 щипка сол

Начин на приготвяне:
Захарта се разбива с меда, разтопеното масло и щипка сол. Прибавя се яйцето, което е на стайна температура, и се разбива отново, но на по-ниска степен. Накрая се добавят и брашното и бакпулверът и се разбърква с шпатула.
Трябва да се получи меко, лесно за работа тесто, което се оставя на хладно за един час.
От него се изпичат 4 дебели блата на около 160 градуса до златисто, след което се охлаждат и се разполовяват. Така сме готови с осемте блата за тортата Медовик и пристъпваме към крема.
За него всичко се разбива в дълбока купа с миксер до получаването на гъст, хомогенен крем с твърди върхове.
Тортата се сглобява, като се редуват блат и крем и накрая се измазва с крема. По желание може да се поръси с орехи или да се оформи украса медена пита в крема с помощта на фолио на балончета.
Прибира се в хладилник да стегне за поне една нощ и на другия ден се сервира.