Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска ВСС да направи съдържателна проверка на записите от разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова, фрагменти от които изтичат от няколко седмици в сайта "Бивол".
"Ако не се направи необходимата проверка на всички факти и обстоятелства, ако се съсредоточим само върху това дали става дума за разговор между две жени, ако става дума само за това, че записите са незаконни и се игнорира съдържанието, съответните въпроси ще останат без съответните отговори", каза Панов преди заседанието на Висшия съдебен съвет.
Той призова Етичната комисия на ВСС да даде публичност на проверката, защото "случаят може да се отнесе на много по-високо ниво".
Позицията на Лозан Панов идва ден след като Етичната комисия, председателствана от Ясен Тодоров, изслуша основния "говорител" от записите Владимира Янева на тайно заседание. Самият Ясен Тодоров е споменат в записите като един от двамата основни разпределители на влияние и лобистки натиск във ВСС, наред с Димитър Узунов (описан като "човека на Бойко").
Детайли от обясненията й не бяха изнесени пред медиите, но се оказа, че никой от членовете на комисията не е попитал бившия председател на Софийския градски съд дали е разговаряла с премиера Бойко Борисов, за да търси чадър от наказателно преследване по делото "Червеи".
Самият Бойко Борисов отказа да коментира съдържанието на записите между Янева и Ченалова, като определи записа с думите "две свраки си говорят".
"Да коментираме незаконни неща означава да толерираме незаконните действия. Ние толкова усилия положихме и понесохме загуби заради упреци, които не се доказаха за подслушване и то от страна на държавата, а как си го позволяват участници да го правят или някой частно да ги записва хората, тогава влизаме в тяхното лично пространство. Аз не мога да забраня особено във фризьорските салони, при маникюристките - всички говорят за мене", беше коментарът на премиера.
Главният прокурор Сотир Цацаров, чието име също се намесва многократно в подслушаните разговори, намекна, че подозира съдия Румяна Ченалова в опит за рекет на прокуратурата заради второто наказателно производство срещу нея - по делото "Соло".
В момента Владимира Янева е подсъдима за незаконно разрешаване на употреба на СРС спрямо информационната система на МВР. Освен нея подсъдим е и Тодор Костадинов - бивш директор на служба "Вътрешна сигурност" в МВР.
Делото все още не е приключило на първа инстанция.