За втора поредна година в Исландия няма да има индустриален китолов, съобщава "Евронюз".
Страната е една от едва трите държави в света, които позволяват лов на китове за индустриални цели - изключително противоречива практика, върху която има и мораториум в световен мащаб.
От най-голямата компания за китолов в Исландия - Hvalur, обявиха, че няма да оперират този сезон, след като не работиха и през миналото лято.
Hvalur е основната и най-голяма китоловна фирма в страната, и има разрешение за улов на 200 финвала - втория най-голям вид китове на планетата след сините.
••• За китолова можете да прочетете още тук:
Причината е икономическата ситуация в Япония, която е най-големият пазар за китово месо на света, където исландската компания продава почти цялата си продукция.
"Цените на основния ни пазар - Япония, не са благоприятни напоследък, дори се влошават. Сега те са толкова ниски, че не е оправдано да ловим", обясни пред медиите в Исландия изпълнителният директор на Hvalur Кристиан Лофтсон.
Проблем също е инфлацията в Япония, както и несигурността на световните пазари заради митата на САЩ.
През миналата година сезон нямаше, защото властите издадоха прекалено късно разрешението за улов на китове. Това попречи на китоловците да планират адекватно сезона, заради което те преустановиха работа.
Освен Исландия, единствените други две страни, където индустриалният китолов е разрешен, са Норвегия и Япония. Заради прекомерния улов в миналото и опасността от изчезване на редица видове китове от 80-те години на миналия век е в сила международен мораториум върху тази дейност.
Практиката е изключително противоречива заради болезнения и нехуманен начин, по който се убиват животните.
Затова и китоловът е поляризирана тема в Исландия, където социологическите проучвания сочат, че около половината хора в страната не подкрепят този бизнес.
••• Отпорът на еко активистите също е епичен: