Спомняте ли си как избухна скандалът с тефтера на Филип Златанов?
С една пресконференция - на 17 юли 2013 г., в навечерието на юбилейно честване на рождението на Васил Левски. Сякаш по поръчка дойде контрастът между "Народе????" (от тефтерчето на Левски) и "да се удари", "ИФ->ЦЦ->ББ" и "аз - две заплати, те - по една и половина" (от строителя на съвременна България).
Вече никой не си спомня, обаче, че разследването срещу Златанов започна доста по-рано. Прочутият тефтер беше "прихванат" по време на обиск в Комисията за конфликт на интереси (КПУКИ) две седмици преди медиите да получат възможност да прочетат подбраните от прокуратурата фрагменти (впоследствие в съда се оказа, че саморъчно изписаните заповедни книги за политическа репресия са две, а не една).
Една година по-късно, в две медии изтекоха още 5 страници от доказателствата, по които съдът осъди на 3,5 г. затвор бившия шеф на КПУКИ. Видя се, че има още един герой от сценария на Тефтерчето, който обаче е останал незабелязан от прокуратурата по време на показното.
Героят ДП. Или ДПеевски. Или Делян Пеевски. Името на депутата от ДПС присъства на няколко места и в няколко форми.
Държавното обвинение тогава нито потвърди, нито отрече истинността на изтеклите материали. А и по същото време КТБ колабираше, а политическата власт през ден се консултираше в президентството, в очакване на оставката на Пламен Орешарски.
Само няколко месеца по-късно обаче оригиналните тефтери на Филип Златанов "изчезнаха" по скандално безхаберен начин. Още тогава за всички стана ясно, че с тях изчезна единствената надежда да бъдат "дешифрирани" инициалите на поръчителите, за да им се потърси отговорност по съдебен път.
Изчезна обаче и доверието в прокуратурата. Не само защото си позволи да пропилее ключови доказателства, с които иначе можеше да постигне първия си (и единствен за 25 г.) успех в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Не само защото й беше нужно повече от седмица да признае проблема. Но и защото сега вече по никакъв начин не може да спре съмненията около непрочетеното съдържание на тефтера.
И не може да обясни кога ДП стана 10.
Как се стигна дотук? Вижте хронологията на скандалните тефтери на Филип Златанов.
9 юли 2013 г.
С разрешение на съдия от Софийски градски съд е извършено претърсване в служебните помещения на Комисията за установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), при което са иззети компютърно-информационни данни и веществени доказателства.
11 юли 2013 г.
Главният прокурор Сотир Цацаров обявява пред журналисти, че са претърсени и жилищата на председателя на КПУКИ Филип Златанов в София и Перник.
17 юли 2013 г.
12 дни след началото на акцията срещу Филип Златанов прокуратурата обявява, че му е повдигнала обвинение и организира специална пресконференция, на която зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, и.д. градският прокурор на София Евгени Диков и зам.-градския прокурор Роман Василев показват фрагменти от страници на собственоръчно попълван личен бележник на Филип Златанов, открит в служебното му бюро.
В тях се споменават казуси с проверката за конфликт на интереси на президента Росен Плевнелиев, съветничката му Димана Ранкова, бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, бившият министър на икономиката Трайчо Трайков, бившият председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Тодор Коларов и др. След записките с инструкции за действие по проверките следват инициали: ИФ, ББ, ЦЦ.
При презентацията на един от слайдовете, зам.-градският прокурор Роман Василев чете:
"Е. Димитров - внимаваме първо да се съгласува с ИФ и..." - тук Роман Василев прави пауза, не изчита изписаните символи "10" и продължава - „да се видят само дружества и така нататък"
В субтитрите на прокуратурата на мястото на "10" е изписано "??".
Въпросителни са изписани на още един слайд - след името на Огнян Донев, където се виждат други инициали "ДО". В субтитрите на прокуратурата под тях отново стои "???".
18 юли 2013 г.
Филип Златанов дава 2 интервюта за сутрешните блокове на БНТ и бТВ, в които потвърждава, че показаният от прокуратурата бележник е негов, но твърди, че не си спомня кои са лицата зад инициалите ИФ, ББ, ЦЦ.
"Това са си мои мисли, не виждам нищо скандално в тях. На никого не помагат такава интерпретации, твърдението за политически поръчки просто не е вярно. Да хванеш да разпитваш един човек за личните му записки е, бих казал, несериозно", казва Златанов.
В същия ден Искра Фидосова напуска Изпълнителната комисия на ПП ГЕРБ с молба до председателя на ГЕРБ Бойко Борисов и останалите членове на комисията. Фидосова заявява и желанието си да бъде освободена и като народен представител от 42-то Народно събрание.
5 септември 2013 г.
Кирил Добрев (БСП) става председател на анкетната комисия за скандалното тефтерче на Филип Златанов.
3 декември 2013 г.
103 пъти е влизал в парламента Филип Златанов - това показва доклад на парламентарната комисия, която разследва тефтерчето със записи на указания от И.Ф. и Ц.Ц. с инструкции какви решения да взима комисията. Всичките посещения на Златанов са ставали с подписа на вече бившия депутат от ГЕРБ Искра Фидосова.
В началото на 2014 г.
Част от материалите по разследването срещу Филип Златанов са отделени (заедно с тефтерите) по второ досъдебно производство - срещу неизвестен извършител, от прокурор Снежана Копчева. Разследването е възложено на Следствения отдел към Софийската градска прокуратура.
4 февруари 2014 г.
Софийска градска прокуратура внася обвинителния акт срещу Филип Златанов. Според държавното обвинение Златанов е извършил престъплението за времето от 21.09.2012 г. до 09.07.2013 г. и така, докато е бил председател на комисията, той не е изпълнил и е нарушил служебните си задължения, с цел да набави за други лица облага или да причини вреда. От това са настъпили вредни последици за комисията. Прокуратурата иска условна присъда и изпитателен срок за обвиняемия.
3 април 2014 г.
Софийският градски съд признава за виновен бившия председател на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов и го осъжда на три години и шест месеца затвор. В мотивите на съда по-тежката присъда (от поисканата от прокуратурата) е аргументирана с обществената вреда от извърешеното престъпление и като предупреждение за непримиримостта на съда към корупцията на високо ръководно ниво.
16 юли 2014 г. (една година след пресконференцията на Прокуратурата)
В сайта Faktor.bg под заглавие "Една година прокуратурата крие присъствието на Пеевски в тефтерчето на Златанов" е публикуван pdf-документ със сканирани ксерокопия от 5 страници, изписани от Филип Златанов.
От файла се вижда, че страниците са от два различни бележника. Фабричният календар на първия тефтер е на португалски език, вероятно е за 2012 г., а от него са извадени страниците от 7, 22 и 28 януари. Вторият бележник е българско производство, отново датиран за 2012 г., а качените във Faktor.bg извадки са изписани върху страниците от 15 и 16 октомври.
Вижда се, че сканираните страници са от перфорирани ксерокопия (т.е. не са директно преснимани от тефтерите на Златанов, а са взети от дело). Върху тях има атрибут "Вярно с оригинала" и дата 10 юли 2013 г. (един ден след началото на акцията срещу председателя на КПУКИ, когато се провеждат обиските в комисията и жилищата на Златанов).
Една от страниците съвпада с фрагмента за Емил Димитров, показан при пресконференцията на прокуратурата. В копието на Фактор, обаче, той изглежда по различен начин - вместо 10 се вижда ясно "ДП".
"ДП" се появява и на третата страница от изтеклите във Фактор копия - при "за Огнян Донев - ДП".
В оригиналните слайдове на прокуратурата инициалите след името на шефа на Софарма са различни - "ДО".
На записките от страница с дата 22 януари, където най-отгоре е записано собственоръчно: „1.02.2013 г. Емил Димитров - имаме искане и достъп до обществена информация? - ще бъде 1 сигнал от април и 1 сигнал от юли 2012 г. ( Д. Пеевски - за цигарите ) - за др. седмица".
На страница от 16 октомври е записано: „+Делян Пеевски (да се изчака)".
"От държавното обвинение дължат отговор - автентични ли са страниците от тефтерчето на Филип Златанов, които бяха предоставени на Faktor.bg и които публикува, защо е прикривано името на Пеевски цяла година и имат ли вина конкретни магистрати за това", пише сайтът.
Няма реакция от страна на прокуратурата.
18 юли 2014 г.
Във вестник "Капитал" под заглавие "Делян Пеевски - да се изчака" са показани копия от бележника на Филип Златанов, които съвпадат с факсимилетата във Фактор.
"Автентичността на страниците беше потвърдена от три независими един от друг източници, които са ги държали в ръцете си", пише в. "Капитал".
Пред вестника бившият вече прокурор Роман Василев (подал оставка от съдебната власт на 12 юни 2014 г.) заявява, че не си спомня нищо. Неофициално от прокуратурата обясняват пред вестника, че страниците са подбирани от прокурорски помощник и IT специалист, както и че няма умисъл в укриването на бележките за Пеевски.
"Попитахме държавното обвинение как са подбирани слайдовете и защо не са показани страниците с Пеевски и разпитан ли е депутатът от ДПС. Единственият официален отговор, който получихме, беше: "Всичко е предадено на българския съд без никакви интервенции от страна на прокуратурата. Основно задължение на обвинението е да предостави всички налични доказателства само и единствено пред съда", пише в "Капитал".
Тефтерът обаче не е приложен по делото, както твърди прокуратурата. И това се вижда от определенията на съдия Андрей Ангелов, който гледа делото срещу Филип Златанов на първа инстанция. От тях става ясно, че бележникът на председателя на комисията за конфликт на интереси не е приложен по делото, защото е отделен с материалите по друго производство (на прокурор Снежана Копчева). Като доказателства пред съда са приложени ксерокопия от страници, но дали са всички, не е ясно.
25 септември 2014 г.
САС дава ход на делото срещу Филип Златанов на втора инстанция и изисква оригиналите на бележниците му, за да ги подложи на графологична експертиза.
30 септември 2014 г.
Прокуратурата решава да ангажира експерта Стефан Бенчев по паралелното досъдебно производство срещу Златанов и му предава оригиналите за анализ. Наредено му е експертизата да е готова до 18 ноември.
17 октомври 2014 г.
Faktor.bg публикува статия под заглавие „Съдът иска тайните тефтерчета на Златанов, има опасност да е укрита или заличена информация" със съдържание:
„Има опасност тефтерчетата на скандалния бивш шеф на Агенцията за предотвратяване на конфликт на интереси Филип Златанов да са изчезнали, да липсват от тях страници или да са манипулирани, с цел да се прикрият важни улики, които да попречат на съдебния процес.
Именно заради това Софийският апелативен съд е поискал до 20 ноември държавното обвинение да му предаде двете тефтерчета на Златанов. Съмненията са свързани неофициално с името на скандалния медиен бос и депутат от ДПС Делян Пеевски".
Сайтът се позовава на "магистрати, запознати със случая".
29 октомври 2014 г.
Следовател е изискал от Бенчев обратно документите във връзка с предстоящо заседание по делото
5 ноември 2014 г.
Тефтерите на Филип Златанов са откраднати от личния автомобил на Стефан Бенчев, докато експертът се опитва да стигне до Следствения отдел на СГП, за да върне документите.
10 ноември 2014 г.
Електронното издание на в." Труд" съобщава късно вечерта, че тефтерите на Филип Златанов са били откраднати. Прокуратурата образува досъдебно производство едва на следващия ден. Главният прокурор Сотир Цацаров определя казуса като нищо повече от "криминален случай".
19 ноември 2014 г.
Бившият председател на анкетната комисия за Тефтерчетата - Кирил Добрев предоставя в ефир на бТВ папка с копия на страници от единия тефтер на Филип Златанов и предлага на водещия Антон Хекимян да обявят "награда" за притежателя на бележниците, за да ги върне срещу откуп.
"Това е тефтертът, който разпространи прокуратурата. Всичко останало са разни инсинуации, всичко останало е нещо, което е характерно за задкулисието. Казвам го най-отговорно. Нито една от институциите не е работила по други данни, освен тези. Това е разпространеният от прокуратурата тефтер на Златанов. Абсолютно всички страници. Това е материалът, който всички сме гледали в комисията. Всички народни представители от всички сили разписаха доклада на комисията.
Жалко, че никога не можем да разберем кои са поръчителите. И аз затова (ги показвам), тъй като поръчителите ще останат ненаказани.
Омръзна ми да ме цакат с една и съща топла бира вече 20 години. Сега ще започнат да излизат някакви страници от тефтер - дали е този или не. Още 3 или 4 години да излизат някакви имена и ще оплюваме някакви хора, които са ни в момента политически неудобни, като казваме, че са били в тефтера Златанов", казва Кирил Добрев.
20 ноември 2014 г.
Репортерът Мария Цънцарова показва в сутрешния блок на бТВ несъответствията между предоставения от Кирил Добрев (съответно - от прокуратурата) материал и копията на тефтера във Фактор и Капитал.
В същия ден се провежда последно заседание по делото срещу Филип Златанов. Съдът отхвърля част от експертизата на вещото лице Валери Костадинов, който е извършил първата графология по един от тефтерите в края на 2013 г. и само преди дни е взел експериментален образец от ръкописа на Златанов.
Противоречие възниква около въпроса дали експертът е изготвил анализа по копия или по оригинала на тефтерчето - Костадинов твърди, че е чел оригиналния доказателствен материал, но не е обърнал внимание, че на следствения протокол се е подписал под твърдение, че експертизата е направена на база ксерокопия на бележника. Защитата на Златанов иска отвод на вещото лице.
21 ноември 2014 г.
Адвокатите на Филип Златанов участват в интервю пред сутрешния блок на Нова ТВ, в което намекват за притеснения относно сигурността на клиента си.
"Да се надяваме, че органите на властта ще вземат мерки сега да не изчезне Филип Златанов. Някой охранява ли, пази ли Филип Златанов?", пита адв. Ирен Савова. Колегата й Красимир Манов пък обръща внимание, че винаги когато фокусът падне върху делото за тефтерчетата, излизат сензационни новини, които го потапят в медийното пространство ("появяват се болни от ебола, които не са болни, Брюксел спешно връща едни пари").
20 декември 2014 г.
Краен срок за решение по делото срещу Филип Златанов на втора инстанция.