"Докато всичко не е решено, нищо не е решено, така че в момента приемете, че нищо не е решено, защото всичко не е решено", лаконично заявява соченият за кандидат за премиер Росен Желязков, докато влиза за заседание на правната комисия в парламента.
Преговорите за правителство продължават вече повече от седмица, а между основните играчи - ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ" - сякаш вече има разбирателство как ще изглеждат нещата с новия кабинет.
Голямата неизвестна към момента е дали "Алиансът за права и свободи" (известен още като ДПС-ДПС или просто ДПС-Доган) ще се съгласи да подкрепи скроеното от горните три формации правителство.
А по всичко личи, че преговорите не вървят леко и плавно.
В понеделник се появиха информации, че проблемът идвал от желанието на ДПС-ДПС за постове - зам.-министри, постове в Министерство на земеделието и Фонд "Земеделие".
От формацията на Ахмед Доган отхвърлиха тези твърдения в официално изявление и посочиха, че приоритет им е постигането на "стабилност и устойчиво управление без зависимости, корупционни схеми и задкулисие, което да отговори на очакванията на българските граждани".
Във вторник пък се появиха информации, че в самото ДПС-ДПС имало разминавания за това дали членовете искат да бъде подкрепено правителство на ГЕРБ.
В момента пред Ахмед Доган и хората му има един основен и жизнено важен въпрос - борбата с Делян Пеевски, който застрашава политическото им съществуване.
---
Докъде стигна разделението между двете ДПС-та:
---
Пеевски има влияние, има власт и продължава с натиска и опитите за привличане на цели структури от крилото на Доган. При едни нови избори той може да маргинализира още повече "почетния председател" и да го изтласка към забрава.
Затова и за ДПС-ДПС е важно да има правителство. Но също така е важно това правителство да не работи в интересите на "Момчето". И ако може - да работи в техен собствен интерес.
Спекулации, че Пеевски има влияние върху определени кръгове в БСП и ГЕРБ, витаят от месеци насам.
Затова на Доган и компания им трябват гаранции, че ако дадат подкрепата си за правителство на Росен Желязков, няма да се окаже, че всъщност през задната врата пускат във властта най-големия си враг в момента.
Всички сме наясно, че в политиката голите думи не струват нищо. Затова най-добрата гаранция за една партия е достъпът до решаващ глас за това какво да се случва с управлението - тоест участие в съвета на мнозинството.
Друга гаранция са постовете в правителството. Ако има разбирателство, че ДПС-ДПС няма да предлага министри, те е много възможно да поискат по-ниски постове. Още повече, че тези по-ниски постове много често държат достъпа до публичните средства, до обществени поръчки и т.н.
От друга страна, още в началото на този парламент Бойко Борисов е заявил, че ще избягва и двете ДПС-та. Как сега да склони пред Ахмед Доган и да работи с неговите хора?
Нещо повече - склоняването за постове за ДПС-ДПС може още повече да подкопае доверието в един кабинет, който и без това ще стартира с рекордни нива на неодобрение. Все пак говорим за правителство на ГЕРБ, БСП и ИТН.
Добавете към това и сделка за позиции с ДПС и вкарването на Доган като едва ли не равноправен партньор, и си представете какво ще стане с публичния образ на кабинета. Логично е ГЕРБ и партньорите им да се дърпат от подобно участие на Движението.
Преговорите все пак продължават и в рамките на следващия ден ще се разбере дали за политическите сили вече "всичко е решено".
---
Защо е важно да има редовно правителство под една или друга форма: