В края на миналата седмица представители на ДПС, ГЕРБ и БНБ са искали ограничена банкова ваканция и идеята е била почти наложена заради паниката на вложители в ПИБ. Срещу тази идея са се обявили от БСП и представители на банките. Това стана ясно от думите на икономиста и депутат от „Коалиция за България" Румен Гечев, пред БНР.
Миналата събота (28 юни) са проведени поредица от срещи за обсъждане на банковата ситуация, на повечето от които Гечев е присъствал. „На тези срещи бяха обсъдени различни варианти за решение на този проблем, който можеше да има и по-тежки последици, тъй като най-страшното в случая е паниката, липсата на информация, липсата на решителни стъпки от страна на оторизираните институции", обясни Гечев.
Според него при вариантът за банкова ваканция вредите биха били по-големи от ползите. „Очертаваше се като възможен сценарий като се изтъкваше, че това би могла да бъде една решителна мярка, която да покаже силата на държавата и да предотврати възможността за разпространението на паниката и върху друго банки. Но разчетите ни в БСП показваха, че рискът е прекалено голям", каза Гечев.
По думите му анализите на партията са показали, че проблемът в банковата система не е бил толкова голям, колкото някои са си го представяли. Той посочи, че ГЕРБ са поискали частична банкова ваканция, но в неделя при среща в БНБ социалистите са разколебали ДПС, ГЕРБ и БНБ за този ход. Асоциацията на търговските банки е реагирала остро на предложението на ГЕРБ и е подкрепила позицията на БСП. Това беше важен фактор и той доведе до разколебаване на другите три фактора, взимащи участие в обсъждането и вземането на решението, което се оказа удачно, каза още Гечев.
Той нарече ситуацията странна - "при здрава банкова система, с показатели, които са по-добри от средноевропейските, ние допуснахме в една и след това във втора банка, което се дължи според мен, че ние обществото като цяло и държавните институции сме позволили политизация на част от банковата система".
"Първата много важна поука е, че банките са за осъществяване на банкова дейност, за улесняване на икономическото развитие и неговото стимулиране, а не за създаването или поддържането на партия или група от партии и това е най-важната поука", каза още Румен Гечев.
Според него държавата има достатъчно ресурс, за да се отвори КТБ на 21 юли.
Той посочи, че държавата ще участва в увеличението на капитала, което на практика ще одържави тази банка.