Прокурорска проверка срещу активисти на "Протестна мрежа", подали сигналите за финансови злоупотреби срещу Цветан Василев, Делян Пеевски и Николай Бареков, предизвика серия от реакции от посолствата на Франция и САЩ.
Информацията за проверката стана ясна, след като НАП е изпратила искания до няколко членове на организацията за предоставяне на документи и писмени обяснения за източниците на доходи, заеми, дарения и притежавана собственост в страната и чужбина за периода 1 януари 2009 г. - 31 декември 2013 г.
Сигналът, по който е образувана проверката, беше подаден в края на миналата година от Недялко Недялков, собственик на агенция ПИК, който поиска проверка на доходите на четирима членове на "Протестна мрежа" - Антоанета Цонева, Николай Стайков, Асен Генов и Константин Павлов.
По странно съвпадение, наблюдаващ прокурор по сигнала на Недялков е Боряна Бецова от Софийската градска прокуратура. Същият обвинител водеше проверката по сигнала на "Протестна мрежа" срещу Делян Пеевски, която приключи със становище за липса на доказателства за извършено престъпление от депутата от ДПС.
Отказът от образуване на производство от прокурор Бецова в момента се обжалва от вносителите от "Протестна мрежа".
Бецова е и прокурорът по досъдебното производство срещу бившия зам.-председател на 42 Народно събрание Христо Бисеров (ДПС).
Разпределението на сигнала предизвика реакция от страна на посланика на Франция в България Ксавие Лапер дьо Кабан, който направи препратка към изявлението си за "гнилите ябълки" в съдебната система (довело до отстраняването на съдия Румяна Ченалова), намеквайки за подобен случай и в прокуратурата:
Боряна Бецова, каква ябълка е ?
— X Lapeyre de Cabanes (@France_Bulgarie) 26. Februar 2015
Oт СГП са изискали и материали от българските офиси на фондации, които спонсорират проекти на неправителствените организации, ръководени от активистите на "Протестна мрежа".
Днес посолството на САЩ също обърна внимание на казуса, като излезе с изявление не само заради проверката на "Протестна мрежа", но и на медии, които са получили грантове на фондация "Америка за България", в чийто Борд на директорите участва и посланик Марси Рийс.
От посолството заявяват, че фондацията е независима организация и дейностите, свързани с предоставяне на грантове, са "напълно прозрачни и достъпни за всеки чрез сайта на фондацията".
"Ние сме убедени, че всички проверки ще бъдат проведени професионално и в пълно съответствие с приложимите разпоредби на българското законодателство, както и при зачитане на гражданските права и свободата на словото", пише в позицията на Американското посолство.