Премиерът Бойко Борисов се е съгласил да се криминализира неплащането на осигурителни вноски от страна на работодателите, както и да се проучи дали е възможно от 2011-а да се увеличи с 2 процента вноската за пенсия. Новините дойдоха след среща на премиера Борисов със синдикатите.
Стихийно решение, тутакси нарекоха съгласието му от Българската стопанска камара.
Близо 400 млн. лева дължи бизнесът за осигурителни вноски на Националния осигурителен институт (НОИ). С 13 млрд. лева пък е олекнал бюджетът на НОИ заради намаляването на вноските при управлението на последните три правителства.
Социалният министър Тотю Младенов заяви преди дни, че евентуално увеличение на осигурителната вноска може да има не по-рано от 2012 г. Тя беше намалена с 2% от 1 януари т.г., тъй като понижението й беше обещано на бизнеса в предизборната програма на ГЕРБ. Конвергентната програма на правителството, приета през февруари т.г., пък предвиждаше още намаление на осигуровките до края на мандата на ГЕРБ - 2013-а.
С Борисов е постигнат консенсус и по искането на синдикатите за плавно повишаване на осигурителния стаж, съобщиха от КТ "Подкрепа" след срещата.
Въпреки че премиерът е склонил да се увеличи осигурителната вноска с 2% от догодина, преди това е изискал да се направи анализ на приходите, които ще влязат в бюджета от мярката.
По думите на Мика Зайкова от КТ "Подкрепа", подобна мярка би осигурила 400 млн. лева. Заради дупката, която зее в НОИ, синдикатите настояват неплащането и укриването на осигуровки да бъде наказвано по същия начин, както неплащането и укриването на данъци.
Идеята да се криминализира неплащането на осигуровки се чува още от времето на кабинета Сакскобургготски, но заглъхна заради съпротивата и лобитата на работодатели.
Зайкова съобщи, че около 1/3 от работещите у нас се осигуряват в момента на минимална работна заплата, която естествено не отговаря на реалните възнаграждения на хората.
Синдикатите са категорични, че ще започнат да принуждават работодателите да осигуряват работниците си на действителните им доходи. В момента повечето от тях предпочитат да стимулират служителите си с "пари под масата".
Лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев коментира, че за огромна част от проблемите е виновна нашата народопсихология, а не външни или природни фактори. Той даде пример със сринати държави, които са се издигнали до световни лидери, само защото са имали цел и солидарност.
"На една Полша човек може само да й се възхищава", заяви Тренчев. Той констатира и проблемите, които има в системата с липсата на трудови договори. На повечето работници е отказвано да подпишат трудови договори. Той цитира известна поговорка, според която "ако изнасилването е неизбежно, по-добре легни и се наслаждавай".