БСП откри нова фаза в 10-месечното "бързане" за перфектни изборни правила - ще оспори в Конституционния съд указа на президента Росен Плевнелиев за състава на ЦИК.
Какъвто и да е Изборният кодекс, сътворен за скромните 8 месеца под палката на Мая Манолова, 19-те души в ЦИК имат финалната дума - от регистрацията на кандидатите и листите, назначаване на избирателните комисии по райони до събирането на протоколите и обявяване на финалните резултати.
Нека си спомним, ЦИК не видя незаконна предизборна агитация в деня за размисъл за предсрочния вот на 12 май, когато един тогава журналист, а сега политик разтръби новината, че ГЕРБ подготвя държавен преврат с 350 000 бюлетини в Костинброд, подшушната му от същата Мая Манолова.
Прокуратурата разследва скандала 8 месеца, а съдът й върна делото заради пропуски и неясноти. Някои нарекоха това "най-голямото фиаско в най-новата ни демократична история", но за ЦИК проблем де факто нямаше.
Сега, два месеца преди евровота на 25 май, социалистите атакуват назначенията в ЦИК, въпреки че ГЕРБ и ДПС набързо уредиха спора за едното място. Достатъчно беше лидерите им да пият кафе в Кърджали, а депутатите им - да натиснат заедно пултовете в пленарната зала. А социалистите го играят обидени.
ДПС има за какво да се сърди на БСП - те запазиха уседналостта и не разрешиха предизборна агитация на език, различен от българския. И БСП, поизостанала в новинарския поток след кафето, отнесе опорните оплаквания от Плевнелиев пред Конституционния съд.
12-те съдии нямат краен срок, в който да се произнесат, но ако и те се разбързат като социалистите, ЦИК може да се окаже с нелегитимен състав. Зависи как смятат калкулаторите им.
Този ход никак не пасва на обещанието на социалистите за максимално бързо приемане на изборните правила, за да може свещеният електорат информирано, прозрачно и демократично да упражни правото си на глас.
Опитна партия като БСП можеше да заподозре отрано, че "президентът на ГЕРБ" ще им изиграе номер, след като по закон му се пада правото да назначи състава на ЦИК. Както сполучливо отбеляза Йордан Цонев от ДПС, изобщо не е трябвало да се дава на президента правото да определя състава на ЦИК.
Каквито и да са обещанията, европейските избори се очертават като един малък вселенски хаос. Два месеца остават до 25 май, а партиите още не са надцакали. Сега е ред на ЦИК.