Голямото завръщане на Motorola

Трети април 1973 година, Мартин Купър е пред хотел Хилтън на 6-то авеню в Ню Йорк и му предстои едно от най-знаменателните „троления" в историята. По това време той е вицепрезидент на Motorola, а в ръката си държи прототип на мобилен телефон.

Малко преди предстоящата пресконференция, за да задоволи любопитството на един от репортерите, той вдига телефона и набира номера не на кого да е, а на Джоел Енгел, шеф на конкурентната компания Bell Labs, част от гиганта AT&T, която от години работи върху подобни разработки.

"Казах: "Джоел, аз съм, Марти. Обаждам ти се от мобилен телефон, истински, портативен мобилен телефон, който можеш да държиш в ръката си." Имаше известно време на мълчание от отсрещната страна. Предполагам, че скърцаше със зъби," така Купър пресъздава разговора години по-късно в интервю за BBC.

Десет години след онзи случай, Motorola отново започва да продава DynaTAC - 25-сантиметровата "тухла", тежаща 790 грама, останала в историята като първия комерсиален мобилен телефон.

Този месец Motorola навърши своята 89-а годишнина. Компанията, станала известна със своите радио-предаватели, държи и още много титли от ранга на "Първият в света".

В това число: Първият широкоекранен, безжичен телевизор (1960), първият правоъгълен цветен телевизор (1963), първият 32-битов микропроцесор (1984), първите GSM (1991) и GPRS (2000) телефони (с GPRS те представят постоянния достъп до мобилен интернет сред мобилните телефони), първият телефон, комбиниращ Linux, Java и джобен компютър (2003).

Aко щете, Motorola e първият мобилен телефон, използван на Еверест (2007).

Hello Moto, Goodbye Moto

Изобщо не е изключено, ако сте били от готините хора през 2004-а, да сте един от 130-те милиона собственици на Razr V3 - най-продаваният сгъваем телефон, икона, останала в историята.

В последните години компанията минава през няколко трудни момента. През 2011-а тя се разделя на две -  Motorola Mobile Devices и Motorola Broadband & Mobility Solutions. Първото дружество поема мобилните устройства - телефони и таблети, докато второто се занимава по-скоро с корпоративни решения, мрежови системи и устройства, радиотехника.

Няколко месеца по-късно Google обявяват, че купуват мобилното крило за 12.5 милиарда долара - сделка, която включва патентите на компанията и помага на технологичния гигант в борбата му със Samsung, които по това време опитват да намалят влиянието на Android върху телефоните си.

Макар и сделката да е основно заради патентите, Google оставя поне една добра следа в историята на компанията - Motorola Moto G - телефон от средната серия, отлично устройство за много разумна цена спрямо конкурентите си. Впрочем, през август 2017 г. беше обявен Moto G5S - последният излязъл телефон от серията, която беше успешно продължена.

През 2014 г. Google подписва 10-годишно "примирие" със Samsung, а два дни по-късно обявява и други преговори, по които се работи паралелно - Motorola, но без патентите, отива при Lenovo за приблизително 2.91 милиарда долара.

"Това е нашето богатство. Планираме не само да защитим бранда Motorola, но и да го направим по-силен.", казва изпълнителният директор на Lenovo Ян Юенцин след сделката.

И макар да последват малко смутни времена, в които Lenovo прави противоречиви стъпки, днес брандът Motorola и разработчиците в седалището на компанията в Чикаго отново вървят по неотъпканите пътеки до поредния успех с "Първият в света ...".

Преди това нека ви разкажем за Phonebloks, за Google, за LG... През 2013-а година един датски дизайнер си поставя за цел да провокира света, разпространявайки една наглед проста идея - телефон, който се състои от една основна платка, върху която могат да се поставят различни модули като камера, говорител, екран, батерия... Целта е всички те да могат да се подреждат и избират според нуждите на потребителя. Доста интересна идея, която привлече много внимание, покрай нея се чуха и различни проекти като Magic Cube на Xiaomi, Puzzle Phone, Fonkraft и, разбира се, Project Ara.

Project Ara възниква при екип в Motorola Mobility по времето, когато компанията е част от Google, но бива и запазен от тях при продажбата на Lenovo. Най-напредналият от всички проекти и с най-големи надежди за успех е прекратен от Google през есента на 2016 година.

По това време на пазара вече има още две компании, които правят малко по-практично насочени комерсиални продукти с модулния модел, заложен в концепцията им. Това са LG със своя G5, чиято концепция компанията не продължи, и Motorola, които вече представиха втора генерация телефони, които поддържат модулните Moto Mods.

Motorola в момента са основната компания, която продължава комерсиално и то все по-успешно идеята „модулен телефон"

Истината е, че цялата им концепция е създадена по много достъпен начин - избираш между телефони, които не отстъпват на пазарните си конкуренти в най-високия клас и към тях можеш да избереш какво допълнение да прикачиш, което да ги направи по-съвършени в дадена област.

Идеята не е да носиш постоянно със себе си проектор, например, а когато ти потрябва, да го извадиш от чантата, да го залепиш за гърба на телефона си и да презентираш или гледаш филм с приятели - това е. Съединяването е просто гениално - един магнит и 16 позлатени пинчета пасват лесно и бързо към телефоните от серията Z. Модулните части са с еднакъв размер, взаимозаменяеми са и вие избирате коя от тях да си купите.

Миналата година това бяха високоговорител Moto Mod JBL Soundboost, камера Hasselblad True Zoom, много готин джобен проектор Insta-share Projector и допълнителна батерия Incipio.

Тази година вече виждаме още няколко претенденти.

Moto Mod 360 Camera

Както името предполага, с него имате възможност да записвате 360-градусово видео с 4k резолюция и 3D звук, което означава, че той следв посоката, от която гледате.

Към това получавате и софтуер, с който лесно да редактирате видеото. Особено впечатляваща не само от технологична гледна точка, нo и за нищо неподозиращите ви приятели, е възможността да стриймвате на живо (да, и във Facebook) 360-градусовото видео.

Moto Mod GamePad

Ако сте от феновете на мобилните игри, има защо да се радвате за GamePad-a. В момента той работи с всички игри, които поддържат и Bluetooth-свързаност на външни контролери, но понеже e прикрепен директно към телефона, забавянето е много по-малко.

С двойни контролери, D-pad и четири екшън бутона играете пълноценно навсякъде. Подобно на повечето други модули, и този има вградена батерия, която не харчи от заряда на телефона, докато не се изчерпи напълно.

Нов JBL SoundBoost

JBL SoundBoost 2 e второ поколение на вече съществуващия висоговорител, направен в колаборация с JBL, и вече е по-тънък, има водоустойчиво покритие и до 10 часа времетраене на батерията.

Moto Z² Play

Разбира се, всички тези модове работят и с всички телефони от серията Z, а най-новият им представител е един от най-тънките телефони на пазара в момента - Z² Play.

Широк само 6,1 мм, с изцяло метален корпус и с 5,5 инча Full HD Super AMOLED дисплей, Z² Play изглежда добре сам по себе си, а в допълнение можете да избирате от всевъзможни красиви задни панели, които отново се сменят с едно леко щракване. Някои дори пристигат с малък допълнителен заряд за батерията.

Задната камера, която по принцип е малко издута спрямо основната част на телефона, идва с новата технология с двоен автофокус и двойна светкавица.

При Z² Play виждаме две подобрения спрямо Moto Z - 3.5 мм аудиожак е възстановен без да пречи на още по-тънкия корпус, а батерията вече е 3000 mAh. От Motorola твърдят, че издържа до 30 часа при нормално използване, а с Turbo Charge батерията се зарежда до 50% от мощността си в рамките на 30 минути.

Също като Z² Play, и Z² Force, който чакаме да пристигне на пазара в България, но да се предлага в ограничени количества, е достъпен начин да влезете в света на Moto Mods. Нека само добавим, че Z² Force обещава екран, който не се чупи поне в първите 4 години, има по-добър процесор, двойна камера и P-OLED дисплей.

Хубаво е да видим, че една компания, прегърнала иновациите още от създаването си, продължава да работи по проекти, които отварят нови врати пред телефонната индустрия.

Има още много какво да очакваме от Hello Moto.

Можете да разгледате всички смартфони Motorola и модулите Moto Mods на уеб страницата на компанията, която вече е е достъпна и на български език.

Новините

Най-четените