Доц. Галчева, какво представлява растежният хормон и каква е неговата роля за израстването и съзряването на детето?
Растежният хормон (РХ), известен още като соматотропен хормон, е един от основните ендогенни или "вътрешни" фактори за нормалното протичане на процесите на растеж и физическо развитие при децата и допринася за нормален метаболизъм - при деца и възрастни. Произвежда се от хипофизната жлеза - мозъчна структура с размер на грахово зърно, която се намира под контрола на хипоталамуса. Освобождаването на РХ се осъществява пулсово, с максимални пикови концентрации през пубертета, но се повишава и в отговор на физиологични, хормонални или фармакологични стимули като физическо натоварване, сън, ниска кръвна глюкоза, полови хормони, глюкагон, аргинин и др.
Важно е да се отбележи, че по своята същност РХ е анаболен хормон, с две основни функции: стимулира растежа при децата с ефект предимно върху хрущялната и костната тъкани, а след приключване на растежа в резултат на "срастването" на костните фуги (след пубертета), допринася за поддържането на нормален телесен състав, като повлиява значимо метаболитните процеси и подпомага производството на белтъци, разграждането на мазнини и нормализира нивата на глюкозата при хипогликемия.
Какво е характерно за състоянието недостиг/липса на растежен хормон?
Ако хипофизата на едно дете не произвежда достатъчно растежен хормон, ще се наблюдава изоставане в линейния растеж и физическото развитие, по-забележимо едва след навършване на 3 г. Това състояние може да бъде изолирано, с липса в производството/ефекта само на РХ или да се изяви като комбиниран дефицит на хипофизата, известен като хипопитуитаризъм, при който да се докаже липсваща или недостатъчна продукция и на други хипофизарни хормони с наличието на допълнителни симптоми.
Често, наред с ниския ръст и изоставането в растежа при децата с дефицит на РХ се установява т.нар. "кукленско лице" или детски лицеизраз, повишено централно натрупване на мастна маса по тялото, тенденция към микропенис, по-малки длани и ходила, по-висок или писклив глас, забавяне на старта на пубертетно развитие и др.
Има ли типични симптоми, при които е силно препоръчително да се потърси консултация със специалист?
Своевременното диагностициране на нарушение в растежа и установяването на причината позволява навременно лечение. Ето защо случаите, в които е препоръчително да се потърси помощ и консултация от детски ендокринолог, са: изоставане в ръста на детето спрямо този на връстниците му, като за целта се прилагат възрастово- и полово-специфични криви или стандарти от личния лекар; допълнително забавяне в растежа на детето с времето, с движение надолу по кривата за ръста; ръст при детето, по-нисък от среднородителския/таргетен ръст и изоставане в пубертетното съзряване; особени лицеви и/или телесни характеристики и др.
За деца, които растат дребнички, често се казва: "В пубертета ще израсне." Наистина ли е така?
В обществото битува идеята, че с настъпването на пубертета голяма част от здравословните проблеми на децата ще изчезнат. Изоставането в растежа и патологичният нисък ръст не правят изключение и често стават обект на очаквано "изцеление" след настъпване на пубертета от страна на родители, пациенти, дори и медицински работници. За съжаление обаче, пубертетът невинаги спомага за разрешаването на даден проблем. Затова и при най-малко съмнение за нисък ръст при дете и забавяне в растежа му, призивът ми е да не се чака, а своевременно да се потърси специализирана консултация с детски ендокринолог, което ще спомогне за навременна диагностика, а при нужда - и лечение, с възможност за постигане на максимално оптимален краен ръст за пациента.
Кои са специалистите с експертиза в диагностиката и лечението на състояния при детето, свързани с недостиг/липса на растежен хормон?
С диагностиката, лечението и проследяването на деца с дефицит на РХ се занимават специалисти по детска ендокринология и болести на обмяната, част от специализираните лекарски клиники, участващи в комисии за предписване на терапия с рекомбинантен човешки РХ/седмичен растежен хормон към университетските клиники в София, Варна, Пловдив и Плевен.
Нужно ли е родителите да се притесняват, ако при детето са установени недостиг или липса на растежен хормон?
Винаги има някаква форма на притеснение, тревога, а дори и страх сред родителите, чиито деца биват диагностицирани с дефицит на РХ. Тези притеснения до голяма степен са неоснователни и това, което е важно да разберат родителите е, че техните деца могат да бъдат успешно лекувани с рекомбинантен човешки РХ - една ефективна терапия с благоприятен профил на безопасност и дългогодишен клиничен опит, която продължава да се развива и надгражда. Смело мога да заявя, че началният страх от терапията бързо се преодолява чрез доверието между медицинските специалисти и семействата на пациентите, което постигаме в хода на грижата за децата, така че след 5-10-годишно лечение често чуваме: "Наистина ли трябва да го спрем?", "Може ли само още малко да се лекува, само още 2 см да порасне?".
Навременното разпознаване, насочване и диагностициране на нарушенията в растежа в резултат на дефицит на РХ дават възможност за своевременно иницииране на лечението и шанс на всяко дете да бъде здраво.
---
Съдържанието на настоящия материал е непромоционално по характер, с образователна цел и е в съответствие с приложимото законодателство в страната. Материалът може да съдържа обзор на една или повече научни публикации. Авторските права върху тези публикации принадлежат на съответните им притежатели и съдържащите се в тях данни, мнения, становища и препоръки са на техните автори. Материалът може да съдържа един или повече линкове към информационно съдържание, разработено и притежавано от трета страна/трети страни, за което Пфайзер България не може да носи отговорност.
PP-UNP-BGR-0077/юли 2024 г.
Пфайзер Люксембург САРЛ клон България
бул. "Цариградско шосе" 115 M, Европейски търговски център, сграда Д, етаж 4, София 1784, България; Тел.: +359 2 970 4333