Живеем във време, в което можем да измерим и да проследим почти всичко - от фазите на съня ни до дигиталния отпечатък, който оставяме, когато посещаваме различни сайтове.
И докато в някои проблеми се вторачваме, защото за тях се говори много, други остават на по-заден план. Такъв например е въпросът какво се случва с парите ни, когато открием депозит в банка.
За много от нас банките са просто място за сигурно съхранение на спестяванията ни, но истината е, че нашите пари имат своята роля и в по-голямата финансова картина.
Когато депозирате пари в банка, те не остават неподвижни. Финансовите институции от своя страна използват тези средства за отпускане на кредити на бизнеси и частни лица. В този смисъл вашите спестявания помагат за стимулиране на икономическия растеж, но също така носят и определен социален отпечатък в зависимост от начина, по който банката управлява тези средства.
Затова и изборът на банка е важно решение не само заради разликите в лихвените проценти по депозитите, но и защото - макар и косвено - изборът ви оказва влияние върху обществото.
Върху този факт обръщат внимание от ПроКредит Банк - банката, която е лидер в подкрепата на малкия и средния бизнес в България. Философията на финансовата институция е доста интересна. Тя изключва агресивното отпускане на кредити, както и други модели, основани на бърза печалба. Вместо това се залага на устойчивата възвращаемост на инвестициите във времето.
ПроКредит Банк е може би и един от най-зелените бизнес субекти у нас, като активно помага и на клиентите си да направят тази трансформация.
Като следва тази логика, банката е утвърдила рестриктивни критерии, включително и Изключващ списък с бизнеси, които не могат да получат финансиране от нея. Хазарт, производство на тютюн, дейности, които замърсяват околната среда или при които има етичен проблем са описани като такива, с които не трябва да се установяват или поддържат бизнес отношения.
Съответно, при всяко искане за финансиране на даден бизнес, в оценката, преди да бъде отпуснат кредит, се включва и измерване на неговия екологичен и социален отпечатък.
При физическите лица подходът е подобен. Банката анализира възможността за изплащане на конкретен кредит без това да повлияе на начина на живот на хората. По този начин за инвестиции, които не са в полза на икономиката или които не подпомагат определена нужда на хората, може да бъде отказано финансиране.
Идеята е бизнесът да се развива по-устойчиво и дългосрочно, а хората да не затъват в задължения, които не могат да изплатят.
Въпреки че е напълно дигитализирана - и като процеси и системи, но и като мислене, ПроКредит Банк държи на човешкия фактор, когато трябва да се взимат решения.
"Хората от банката участват активно при отпускането на конкретно финансиране. Ние обичаме да навлизаме в детайлите. На пазара сме известни с това, че имаме изключително добра комуникация с клиентите. Тя идва от субективния фактор при взимането на решенията и в експертността на служителите ни, които участват в процеса.", казва изпълнителният директор и член на Управителния съвет на "ПроКредит Банк" Рени Пейчева.
Да знаете какво се случва със средствата от банковия ви депозит и как те се мултиплицират в икономиката е само едно от предимствата на това да спестявате с ПроКредит Банк. Другото е, че в момента финансовата институция предлага едни от най-добрите лихвени проценти за откриване на депозити, които стигат до 1.75%.
Пълната дигитализация на банката помага целият процес по откриване на сметки да става онлайн - през телефона и без такса за превод между собствени сметки.
Какво още трябва да знаем за депозитите в ПроКредит Банк:
- Лихвените проценти са фиксирани за целия срок на депозита.
- Натрупаната лихва се изплаща ежемесечно по разплащателна сметка, която се открива заедно с откриването на самия депозит.
- Средствата по депозитните сметки са гарантирани съгласно Закона за гарантиране на влоговете.
Така със своите конкурентни лихвени проценти за депозити, високо ниво на дигитализация, но и ангажимент към средата, ПроКредит Банк предлага не само финансови предимства за своите клиенти, но и увереността, че техните средства допринасят за по-отговорно бъдеще.