С играта си срещу Беларус Педро показа колко е важно за Испания да има истински нападател в състава си Снимка: Goal.com
Марко Ройс все по-убедително се налага в германския национален отбор Снимка: Goal.com
Аржентина изглежда доста добре под ръководството на Алехандро Сабея Снимка: ca2011.com
Аржентина изглежда доста добре под ръководството на Алехандро Сабея

ПЕТ НЕЩА, КОИТО НАУЧИХМЕ ОТ СВЕТОВНИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ

1. Педро показа, че си трябва нападател

В гостуването си в Беларус Испания започна с халф в защитата (Серхио Бускетс) и халф в атака (Франсеск Фабрегас). Давид Силва и Андрес Иниеста също играха изнесени напред, но именно Педро показа важността на истинския нападател, отбелязвайки хеттрик за победата с 4:0.
Нещо повече - крилото на Барселона не само вкара втория, третия и четвъртия гол, но и асистира технично с петичка към Жорди Алба за първото попадение.

Интелигентното движение по терена на Педро непрекъснато го поставяше в голова позиция и създаваше проблеми на отбраната на домакините. С формата, в която се намира, Родригес със сигурност ще е титуляр и срещу Франция във вторник.

2. Лявото крило принадлежи на Ройс

Вероятно всички, дори и Джовани Трапатони, са очаквали Германия да победи Ейре в Дъблин, но невероятната лекота, с която "маншафтът" разби домакините, бе шокираща.

Всъщност, на немците не им беше лесно в първите 30 минути срещу окопалите се ирландци, но след това Марко Ройс взе нещата в свои ръце. Звездата на Борусия (Дортмунд), който и през настоящия сезон е най-добър в Бундеслигата, трябваше да получи дузпа след несръчен шпагат на Джон О'Ший, но вместо това съдията му показа жълт картон.

Това обаче само го мотивира за още по-силно представяне и до края на първото полувреем той отбеляза два великолепни гола, с които бе открит пътят към гръмкото 6:1.

С оглед слабата форма на Лукас Подолски в националния отбор и неуспехът на Андре Шюрле да се справи с високите очаквания, няма съмнение, че бившата звезда на Борусия (Мьонхенгладбах) заслужава титулярно място в атаката на Германия.

3. Ленс става все по-важен за Холандия

След серия впечатляващи мачове за своя клуб Джърмейн Ленс продължи в същия дух и за Холандия.

Нападателят на ПСВ не успя да се разпише срещу Андора в Ротердам, но бе най-опасният играч на терена и даде две голови асистенции за успеха с 3:0. В отсъствието на звездата Ариен Робен, треньорът Луис ван Гаал сигурно се надява Ленс отново да е лидер и в Румъния във вторник.

4. Аржентина на Сабея изглежда доста добре

Националният селекционер на Аржентина може да отговори на непрекъснатия критицизъм в местната преса с резултатите, които постига.

Алехандро Сабея наложи Серхио Агуеро като титуляр, най-вече заради отличното му разбирателство с Лионел Меси, и този ход се увенча с успех при класическата победа над Уругвай, като нападателят на Манчестър Сити се разписа веднъж, а носителят на "Златната топка" - два пъти.

В навечерието на сблъсъка наставникът обяви желанието си да спре противниковите бекове и да спечели контрола върху играта далеч от собствената врата. В крайна сметка крайните бранители на Уругвай въобще не представляваха заплаха в атакуващ план, а защитната четворка на домакините се чувстваше доста комфортно през целия мач, като си заслужава да се спомене постоянното подобряване на взаимодействието между Езекил Гарай и Федерико Фернандес.

5. Уругвай страда от олимпийски махмурлук

Не се забелязват признаци урусите да са се възстановили от катастрофалната олимпийска кампания, която се очакваше да е триумфална и да интегрира нови лица към застаряващия състав на четвъртите в света.

В Аржентина селекционерът Оскар Табарес не можеше да разчита на Алваро Перейра и Диего Перес, но първото полувреме вървеше по план и играта напомняше на закучилия се четвъртфинал на Копа Америка, който в крайна сметка завърши с победа на Уругвай след изпълнение на дузпи.

Гостите обаче се сринаха след почивката и продължават да са без победа в трета поредна квалификация. Във вторник срещу сряда в полунощ им предстои тежка визита в разредения въздух на боливийската столица Ла Пас. Ако спечелят трите точки там, нещата ще влязат в релси, но евентуална загуба ще вкара тима на Табарес в криза.