Битка за милиони

Освен купата на победител в Шампионската лига някой измежду Барселона и Мачестър Юнайтед ще получи и солидни финансови бонуси

Обратното броене до финала на Шампионската лига - най-престижният и комерсиален футболен турнир вече започна. След четири дни един срещу друг за втори път в последните две години ще се изправят Манчестър Юнайтед и Барселона.

И за двата клуба успехът в събота ще означава спечелването на трети трофей през този сезон. Барселона започна надпреварата със Суперкупата на Испания, а финишира като шампион. По същия начин във Висшата лига стартира Манчестър Юнайтед.

И двата тима са спечелили първия си трофей от Шампионската лига именно на „Уембли" - мястото където ще играят в събота. И двата тима ще търсят своето четвърто отличие в престижната надпревара.

Приликите между „блаугранас" и „червените дяволи" не свършват до тук. И за Барселона, и за Манчестър Юнайтед спечелването на надпреварата е много важно, не само от гледна точка на престижа и самочувствието, но и заради финансовите ползи, които ще донесе.

До този момент каталунците и англичаните са спечелили по 27,3 милиона евро само от премиите, които европейската футболна федерация (УЕФА) раздава за участието в Шампионската лига. Двата финалиста получиха по 3,9 милиона евро само за участието си в групите на турнира, по 3,3 милиона за изиграните мачове в тази фаза, по 4 милиона за постигнатите и от двата състава по четири победи и две равенства в групите. Участието им в осминафиналите им донесе още 3 милиона евро, в четвъртфиналите - по 3,3 милиона евро, в полуфиналите - по 4,2 милиона евро.

Победителят в събота ще прибере бонус от 9 милиона евро, а загубилият ще се утешава с 5,6 милиона евро. Така за европейския шампион бонусът ще бъде в размер на 36,3 милиона евро. Подгласникът му остава с 32,9 милиона евро.

Към тази сума не влизат парите, които Барселона и Манчестър Юнайтед ще получат от телевизионни права, както и приходите от билети, сувенири, спонсори.

През миналата година победителят в турнира Интер прибра от участието си в турнира и във финалния двубой 120 милиона евро, за Байерн останаха 70 милиона евро.

Предишният финал между Барселона и Манчестър Юнайтед - през 2009 г. в Рим пък донесе на каталунците 110 милиона евро, докато „червените дяволи" се задоволиха с 65 милиона евро. Приходите за европейската икономика през 2009 г. бяха 310 милиона евро, а през 2010 г. нараснаха до 351 милиона евро.

Парите ще бъдат добре дошли и за двата клуба, предвид на солидните дългове, които имат. По данните от миналата финансова година брутните дългове на каталунците са в размер на 552 милиона евро. Манчестър Юнайтед е със задължения в размер на 571 милиона евро.

Именно заради лошите финансови резултати от последните години ръководството на Барселона бе принудено за първи път в историята на клуба да постави върху екипите на тима логото на комерсиална компания. В края на декември миналата година каталунците парафираха договор с „Qatar Fondation" по силата, на който всеки сезон ще получават по 28,505 милиона евро на сезон. Предвидени са и солидни бонуси при завоюването на титли в Испания и Европа.

Така „блаугранас" изпревари Манчестър Юнайтед, които по спонсорския си договор с AON получават по почти 23 милиона евро на сезон.

Може би и заради тази рекордна сделка каталунците ще бъдат по-щедри при премирането на своите футболисти. При успех в събота играчите на Пеп Гуардиола ще постигнат дубъл и ще си разделят бонус от 16 милиона евро. Ако Манчестър Юнайтед триумфира на „Уембли" футболистите му ще си поделят малко над 10 милиона евро.

„Блаугранас" изпреварват своя съперник и по заплатите, които получават футболистите от настоящия състав. Наскоро публикувано изследване на разкри, че футболистите на Барселона получават средно по 107 488 евро на човек.

По този показател каталунците са №1 сред спортните отбори в света. Манчестър Юнайтед пък е извън топ 10 и заема едва 16-то място. Играчите на „червените дяволи" прибират средно по 68 411 евро за седем дни. Лидерите на двата тима - Лионел Меси и Уейн Рууни обаче са сред тримата играчи с най-добри приходи за 2010 г.

Аржентинецът е на първо място с 31 милиона евро, докато Рууни е трети с 20,7 милиона. Английският национал получава по-висока заплата от своя съперник - 11,5 милиона евро срещу 11 милиона евро, но пък има по-малко рекламни договори от Меси.