Златната резерва

А Роберто Манчини може и да го пусне като титуляр срещу Астън Вила следващия уикенд Снимка: Sport.it
Босненецът е и голмайстор за Сити през сезона с 7 гола, въпреки че общо има едва 385 игрови минути Снимка: Getty Images

Странно е, когато един резервен футболист мач след мач спасява клуб, пълен с много по-големи звезди от него. В неделя следобед босненецът Един Джеко повтори упражнението за четвърти път през този сезон.

Двайсетина минути преди края изглеждаше, че Тотнъм ще е поредният отбор, който ще се възползва от слабата форма на Манчестър Сити и ще си тръгне с точка от „Етихад". Тогава Роберто Манчини пусна може би единственото оръжие, с което разполагаше на скамейката. И Джеко отново не го разочарова.

В 88-та минута той използва нескопосан опит за изкуствена засада от страна на младия Стивън Коулкър, измъкна се зад отбраната на „шпорите" и с топовен шут отново измъкна трите точки за Сити.

В интервю преди срещата, Джеко заяви, че не му харесва определението, че е „златна резерва" за Манчини, но той е именно такъв.

Бившият нападател на Волфсбург вече има шест гола през този сезон, след като е влязъл в игра от скамейката, а в четири случая (срещу Саутхемптън, УБА, Фулъм и Тотнъм) те са били с цената на победа за „гражданите". Изключение прави единствено попадението срещу Реал (Мадрид) за ШЛ, когато Сити загуби с 2:3.

Още по-забавен е и друг факт - Джеко е голмайстор за мултимилионната селекция на Манчини до момента с 7 гола, въпреки че има едва 385 изиграни минути. За сравнение, твърдият титуляр Карлос Тевес има двойно повече, а головете му са 5.

Представянето на Един предизвиква и неволно сравнение и с други две златни резерви, само че от кръвния враг на Сити - Манчестър Юнайтед.

Оле Гунар Солскяр (който между другото вчера отново стана шампион на Норвегия като мениджър на Молде) прекара края на 90-те в сянката на Дуайт Йорк, Анди Коул и Теди Шерингам, но почти винаги избухваше в точния момент. Норвежецът вкара редица важни голове за Юнайтед, като безспорно най-значимият от тях е на финала за ШЛ през 1999-та в Барселона. Солскяр наказва Байерн в продължението на срещата, за знаменития успех с 2:1.

Другият голям коз на сър Алекс е от по-ново време и се нарича Хавиер Ернандес. Чичарито почти винаги оправдава възложеното му доверие, като разликата при него е, че и често бележи, когато е пускан в стартовия състав. Редовни абонати на Ернандес са Челси и Ливърпул, а последният потърпевш бе Астън Вила, в чиято врата Грахчо наниза хеттрик.

Сега на Сити пък предстои мач именно с „виланите", който предхожда сблъсъка с Реал от ШЛ. Много е вероятно, с оглед ротацията, която извършва Манчини, Джеко този път да излезе като титуляр. И за Сити ще бъде истинска благодат, ако започне да бележи и при такива ситуации.