Приказка с край

Бразилският нападател Марселиньо бе герой и грешник за Лудогорец Снимка: Sportal.bg
Бразилският нападател Марселиньо бе герой и грешник за Лудогорец
Съдията Феликс Цвайер ощети българския шампион, но не може да бъде винен изцяло за отпадането или пък да му се търси тенденциозност Снимка: LiveSport.bg
В интерес на истината "зелените" сами "вкараха вълка в кошарата" Снимка: Sportal.bg
В интерес на истината "зелените" сами "вкараха вълка в кошарата"

Един доста посредствен Динамо (Загреб) избута шампиона на България от пътя към Европа. Къде с късмет, къде с малко помощ от съдиите и в двата мача, хърватите се радваха в края на една от големите драми на роден отбор поне през този век.

Това 3:2 напомни на едно друго 3:2, пак на хърватска земя, отпреди 29 години. Тогава пак в последните секунди Югославия ни би с този резултат, за да ни изхвърли от Европейското първенство. Сега на Лудогорец не му стигнаха няколко секунди и малко късмет.

Като погледнем обаче картинката от двата мача, дайте да не спестяваме и очевидното, за което явлението от Разград може да бъде критикувано. И четирите допуснати от Лудогорец гола бяха след центрирания отдясно, по идентичен начин. Три с глава, след като гора от хора на българския шампион не може да се справи с изсипана топка, а четвъртият - след нелепа двойна грешка, когато трябваше топката да бъде изритана някъде далеч.

Треньорска грешка е решението да не бъде заменен Светослав Дяков, играл с контузия в скулата още от 60-ата минута. Така отборът реално остава не с 10 (Марселиньо) бе изгонен, а с 9 здрави играчи. Дяков има и пряка вина за гола за 2:2, като допусна елементарна грешка, която вероятно не би направил, ако бе напълно здрав физически и психически на терена.

Хубавите работи са повече. Лудогорец играе нормален, подреден футбол. Няма страх от съперника, натисна на „Максимир" в началото, все едно бе домакин. Разполага с нестандартни футболисти, умее да сменя ритъм... Без съмнение в момента няма по-добър български отбор, като уточнението, което е необходимо, е, че Левски и ЦСКА тепърва сглобяват нови състави, а тимът от Разград е обигран и почти непокътнат вече близо година и половина.

Няколдо думи и за съдията от Германия, по когото летят и ще летят куп обвинения. Неговият грях вероятно е пресиленият втори жълт картон на Марселиньо, но ако немецът е видял симулация, то той си е прав да го извади. На повторенията изглеждаше, че хърватският бранител неволно чуква крака на бразилеца и го препъва. Това нито е дузпа, нито обаче и симулация. Разбира се, ние гледаме пет повторения, а съдията решава без нито едно.

Колкото до осемте минути добавено време, за тях известно основание имаше, защото в добавените първоначално пет се игра около 40 секунди футбол. Лудогорец опита всички трикове, но получи отговор на педант.

Спомнете си гола на Майкъл Оуен в 7-ата минута добавено време на мача Юнайтед - Сити преди 2 години при обявени 4 минути. И тогава нямаше лежане и фаулове, а само радост след друг гол - на Сити, веднага след старта на допълнителното време. Затова обявените минути са  минимум.

Да не забравяме, когато критикуваме рефера, че той пропусна явна игра с ръка на Марселиньо при 1:1, с която бразилецът изведе Лудогорец напред в резултата.