Родните съдии: Свършили, преди да започнат

Новото първенство започва - отново ще сме в омагьосан кръг, в който реалността на терена ще се изкривява от оглушителната свирка във "вярната посока".

Звучеше като първоаприлска шега, но сме в средата на юли.

"Вярваме, че и тази година ще продължаваме да ставаме свидетели на прогрес що се отнася до качество на футбола, на подобрения в спортната инфраструктура, както и на все по-приоритетната работа по развитието на младите таланти в детско-юношеските школи", гласеше съобщение от БФС дни преди старта на новото първенство.

Пожеланието от централата се появи в сряда сутринта, а часове по-късно една родна съдийски бригада нагледно показа докъде е стигнал футболният ни прогрес.

Ако не сте разбрали, депутатът от ГЕРБ Стефан Апостолов и помощниците му изведоха отборите на Розенборг и исландския Валур в Тронхайм в мач от квалификациите на Шампионската лига. Домакините спечелиха с 3:1 и се класираха за следващия кръг с общ резултат 3:2. Три от головете паднаха след дузпи, свирени от Апостолов през второто полувреме.

Особено скандални бяха втората и третата, отсъдени след игра... с глава.

В 85-ата минута гостите вкараха за 2:1 и този резултат ги устройваше. Исландската надежда обаче живя само няколко минути и в продължението на мача Апостолов поднесе успеха на домакините след нова дузпа. Играч на Валур скочи за дуел във въздуха и игра с глава, след което топката го докосна леко по ръката. Изглеждаше като ситуация, в която в 99 от 100 случая реферът не би посочил бялата точка, но единият процент остана за българския съдия.

Съвсем очаквано, критиките към родните арбитри са жестоки. Недоволни са както исландците, така и норвежците, които бяха на две минути от отпадането. И в двата лагера имат своите обосновани претенции, но мачът вече е свирен.

С последната съдийска свирка Апостолов свири и край на нарядите си в Европа през този сезон. Както се казва - той и помощниците му свършиха, преди да са започнали.

След подобен "прогрес" в следващите месеци бригадата ще прогресира само по родните терени. По тях наред с депутата от ГЕРБ ще се изявяват още Никола Попов, Волен Чинков, Ивайло Стоянов, Станислав Тодоров, Николай Йорданов, Георги Кабаков...

Все прочули се сред феновете имена - досещате се с какво - които ще продължат да се прочуват и през шампионат 2018/19.

Ще се цапат, ще се бършат. Ще ги наказват, ще ги връщат. Ще ги хулят, ще ги оправдават. Един омагьосан кръг, в който реалността на терена ще се размива от оглушителната свирка във "вярната посока".

И така до края на шампионата и следващия "1 април" в средата на юли, когато от БФС пак ще се събудят с надеждата прогресът да продължи.