Съдийски грабежи

Реферът Ахмед Ахмед докара до бяс Стоичков, след като отмени гол на Литекс Снимка: Don Balon
Реферът Ахмед Ахмед докара до бяс Стоичков, след като отмени гол на Литекс

В три от играните вчера четири четвъртфинали за Купата на България съдиите допуснаха груби грешки, които обаче имаха важно значение за изхода и на трите мача.

В хронологичен ред - в „софийското дерби", играно в Своге - Локомотив (Сф) - ЦСКА реферът Александър Костадинов периодично удряше по едно рамо на „армейците" в хода на мача, но решителният му принос дойде в 82 минута, когато отмени гол на Крум Бибишков. В този случай обаче главният съдия беше подведен от своя асистент Крум Стоилов - той отсъди несъществуваща засада, голът беше отменен и мачът завърши 0:0.

След това дойде ред на Ивайло Стоянов, който на Славия - Миньор изгони Камен Хаджиев от пернишкия тим. Проблемът тук е, че нарушението беше извършено от друг играч на Миньор - Митко Ялъмов. Вторият жълт картон обаче беше за Хаджиев и на него му се наложи да напусне предсрочно играта.

И накрая се изяви Ахмед Ахмед, който в 91 минута на Левски - Литекс отмени гол на отбора, воден от Христо Стоичков. Всъщност това беше крайното му решение, преди това Ахмед отмени, после зачете гола, но накрая реши все пак да го отмени. Това докара до бяс Стоичков, който обясни, че веднъж му бил простил (съдията знаел за какво), но сега вече прошка нямало да има.

По-късно Ахмед каза на всички свои критици да гледат повторението от ситуацията пред вратата на Левски, но от всички гледни точки се вижда, че гол има.

Струпването на толкова много съдийски издънки е изключително неприятно. Но всъщност не би трябвало да е изненада. Съдиийството у нас по традиция е на ниско ниво, а с оглед на начина, по който се ръководи БГ футбола, то не би трябвало да е изненада, че реферите не се справят добре със задачата си. Когато си свикнал да работиш поръчково и да знаеш, че „свиренето 50 на 50" съществува само на теория след това става много трудно да изкараш един цял мач без грешки. Отделно от това пък идва и проблемът с концентрацията, физическата подготовка и разчитането на ситуациите, но това не е нов проблем за съдийската гилдия.